مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه خبر داد:

تحقق ۱۰۰ درصدی تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه

جهان صنعت نیوز| امین اسماعیل‌زاده مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه با مقایسه عملکرد شش‌ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، اظهار کرد: این مقایسه می‌تواند از چند منظر انجام شود که یکی از آنها بخش تولید است، بخش تولید با توجه به اینکه مشکل ذوب حل شد و آند افزایش تولید داشته، تولید کاتد نیز به‌تبع آن افزایش پیدا کرده است که خبر خوشی برای مجموعه صنعت مس است که بتوانیم تولید کاتد را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: هم‌زمان با اورهال پالایشگاه، تغییر تکنولوژی نیز صورت می‌گرفت و دستگاه CSM را نصب می‌کردیم که نصب آن مشکلات خاص خود را داشت و حضور کارشناسان خارجی که هر از گاهی برای نصب آن می‌آمدند ما را دچار برخی محدودیت‌ها کرده بود.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه گفت: در اسفندماه سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که ماشین CSM باید توسط پرسنل پالایشگاه راه‌اندازی شود به همین دلیل اعلام کردیم نیازی به حضور کارشناسان خارجی نیست.

وی گفت: هنگامی‌که دستگاه CSM را در اسفندماه تحویل گرفتیم، دستگاهی با ایرادات بسیار، چه در بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار و مکانیک بود اما خوشبختانه با همکاری، هماهنگی و پشتکار پرسنل پالایشگاه، ماشین در حال حاضر به ظرفیتی رسیده است که تقریباً ۵۰ درصد تولید مجتمع مس سرچشمه را دستگاه CSM انجام می‌دهد و به نقطه‌ای رسیده که شاید خود ما نیز به این قضیه باور نداشتیم.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه تأکید کرد: با اصلاحات بخش مکانیک این دستگاه، مطمئن هستم تا پایان سال نقاط بسیار روشن‌تری در این زمینه خواهیم داشت به‌نحوی‌که از مجموع ۲۱ سکشن که برای تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه زیر بار قرار دارد، حداقل ۷۰ درصد آن با دستگاه CSM و تکنولوژی جدید تولید شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که سال گذشته و علیرغم حضور کارشناسان خارجی حتی یک سکشن هم با زحمت زیاد به این ماشین می‌شد اختصاص داد.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه به موضوع فیلتراسیون الکترولیت در این بخش اشاره و اظهار داشت: سیستم پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه حدود ۳۵ سال قدمت دارد و فیلتراسیون الکترولیت در آن مشکل داشت که با بررسی که انجام دادیم متوجه شدیم پالایشگاه‌های دنیا از تجهیزی به نام «پولیشینگ فیلتر» استفاده می‌کنند که ذرات جامد معلق در الکترولیت را حذف کرده و هم راندمان و هم کیفیت تولید را بالا می‌برد.

وی ادامه داد: با تکیه و اعتماد به توان داخلی همکاران بخش پالایشگاه موفق شدند بخشی از این کار را انجام دهند و ذرات معلق جامد در الکترولیت را کنترل کرده و پایین بیاوریم و تا پایان امسال علاوه بر جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورو ارز که هزینه هنگفتی به شمار می‌رود با هزینه بسیار پایین و ناچیز این کار در داخل کشور انجام می‌شود و پایان سال دستاورد بزرگ در این زمینه خواهیم داشت که در این زمینه نیز از همکاران تشکر می‌کنم.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه همچنین به بخش ریخته‌گری مجتمع اشاره کرد و گفت: با حمایتی که انجام گرفت و با تأمین بخشی از نیروی انسانی این مجموعه، در حال حاضر معادل دو برابر سال گذشته در ریخته‌گری مفتول تولید کردیم و بخش قابل‌توجهی از نیاز بازار را تأمین کردیم.
به گفته اسماعیل‌زاده اصلاحات در بخش ریخته‌گری نیز در حال انجام است و معتقدم این واحد نیز با توان داخلی اصلاح خواهد شد.

صنعت و معدن

شناسه : 3905
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا