۱۱۰ هزار تن تخم مرغ به ۵ کشور صادر شد

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران از صادرات ۱۱۰ هزار تن تخم مرغ به ۵ کشور، خبر داد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران از صادرات بیش از ۱۱۰ هزار تن تخم‌مرغ به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار در هشت ماهه امسال، خبر داد.


ناصر نبی پور درباره وضعیت تولید و صادرات و بازار تخم‌مرغ، افزود. این میزان تخم‌مرغ تاکنون به کشور‌های هدف از جمله عراق، افغانستان، قطر، عمان و دوبی صادر شده. البته بیش از ۹۰ درصد آن به عراق و افغانستان بوده است.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش‌ها، اکنون روزانه بین ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ تن محصول تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود. این میزان تولید نسبت به تولید روزانه سال‌های اخیر بی‌سابقه است. با توجه به میزان مازاد تولید داخلی، کشور امکان صادرات بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن محصول تخم‌مرغ را دارد.

نبی پور گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحد‌های تولیدی بین ۴۸ تا ۵۱ هزار تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است. قیمت تمام شده هر کیلوگرم از این محصول بر اساس قیمت تمام شده. افزایش نهاده‌های تولید حدود ۵۷ هزار تومان است.

قیمت مصوب تخم‌مرغ

وی با بیان اینکه درخواست داریم قیمت مصوب تخم‌مرغ در سال جاری جهت برنامه‌ریزی تولید تعیین و ابلاغ شود. ادامه داد: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ در سال گذشته نیز درب واحد‌های تولیدی ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده بود. تولیدکنندگان این محصول را زیر نرخ مصوب سال گذشته نیز فروخته‌اند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران تاکید کرد. این در حالی است که بین ۳۰ تا ۴۰ از تولیدکنندگان صادرکننده تخم مرغ هستند. توانسته‌اند از محل صادرات زیان خود را جبران کنند. اما بسیاری از تولیدکنندگان تخم مرغ با مشکل مواجه هستند.

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱.۶ میلیون تن محصول تخم‌مرغ را دارد. بیان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول تخم‌مرغ در کشور تولید شد. بخش عمده آن به مصرف داخلی و بخشی اندکی از آن نزدیک ۵۰ هزار تن صادر شده بود.

منبع: فرارو

کشاورزی
شناسه : 391729
لینک کوتاه :

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا