بانک مرکزی پاسخ داد؛

نور بانک ملی را ناتراز می‌کند؟

همزمان با اعلام برخی اظهارنظرها مبنی بر انتقال ناترازی های موسسه نور به بانک ملی، معاون این بانک گفت: تاکید شخص رئیس کل بانک مرکزی این بود که دارایی‌های مشکل دار موسسه نور به بانک ملی منتقل نشود و حتی یک ریال ناترازی منتقل نشده است.

به گزارش جهان صنعت نیوز، فرشاد محمدپور؛ معاون نظارت بانک مرکزی در خصوص حواشی انتقال موسسه نور به بانک ملی اعلام کرد: عمده ادغام‌ها در نظام بانکی در یک دهه گذشته براین اساس بود که تمام مسائل مثبت و مشکلات بانک مبدا به بانک مقصد منتقل می‌شد، اما انتقال موسسه نور به بانک ملی جزو اولین تجربیاتی است که در آن مشکلات را منتقل نکردیم.


وی با تاکید براینکه ۳۳ همت سپرده‌های با کیفیت موسسه نور به بانک ملی منتقل شده است، تصریح کرد: موسسه نور سابق نرخ تمام شده پول پایینی داشت که از میانگین نظام بانکی هم پایین‌تر بود. در مقابل، به همین اندازه دارایی‌های با کیفیت شامل شعب و ساختمان‌هایی که مشکل حقوقی ندارند و … نیز به بانک ملی منتقل می‌شوند.

محمدپور گفت: تاکید شخص رئیس کل بانک مرکزی این بود که دارایی‌های مشکل دار موسسه نور به بانک ملی منتقل نشود و براین اساس به هیچ عنوان یک ریال ناترازی موسسه نور به بانک ملی منتقل نخواهد شد.

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرد: بانک ملی یکی از مهمترین بانک‌هاست. و برای بانک مرکزی مهم است که ثبات بانک ملی حفظ شود. امیدواریم این انتقال شرایط بانک ملی را هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ مصارف و منابع بهبود بخشد که قطعا همینطور است. چرا که حدود ۲ هزار نفر نیروی انسانی که عمدتا جوان هستند به بانک ملی منتقل می‌شوند و مشکل کمبود پرسنل را حل خواهد کرد.

سپرده‌گذاران موسسه نور هیچ نگرانی نداشته باشند

وی با تاکید براینکه سپرده‌گذاران موسسه نور هیچ نگرانی نداشته باشند، افزود: تمام سپرده‌هایی که تا روز پنجشنبه هفته گذشته در موسسه نور بود. از امروز؛ شنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۲ در بانک ملی است. و سپرده‌گذاران تا دو ماه آینده با مراجعه به همان شعب قبلی موسسه نور که در حال حاضر باجه ملی هم در آن مستقر است می‌توانند سپرده‌های خود را مدیریت کنند. و حتی خدمات بیشتری هم دریافت کنند.

محمدپور با اشاره به ادعای برخی رسانه‌ها مبنی براینکه ۴۰ همت ناترازی موسسه نور به بانک ملی منتقل شده است. گفت: این ادعا به هیچ عنوان صحت ندارد. اعداد و ارقام کاملا شفاف است. و نه تنها یک ریال ناترازی از موسسه نور به بانک ملی منتقل نشده. بلکه دارایی‌ها و سپرده‌هایی که از موسسه نور به بانک ملی منتقل می‌شوند با کیفیت هستند و تردیدی در این‌باره وجود ندارد.

به گفته معاون نظارت بانک مرکزی، مشکلات موسسه نور در همان موسسه باقی خواهد ماند. و از امروز به عنوان یک موسسه غیراعتباری فقط به حل مشکلات و پرونده‌های قبلی خواهد پرداخت.

انحلال رسمی موسسه نور

طبق اعلام قبلی بانک مرکزی، این بانک بنا دارد تا پایان سال نسبت به تعیین تکلیف ۳ موسسه اعتباری و یک بانک اقدام کند. برهمین اساس نیز موسسه اعتباری توسعه در ماه های اخیر رسماً منحل شد.

با اعلام بانک مرکزی، موسسه اعتباری نور هم در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور به بانک ملی ایران منقل شد. برهمین اساس نیز سپرده‌ها، داراییها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران منتقل می شود.

اما همزمان با اعلام خبر انتقال نور به بانک ملی، برخی اظهارنظرها مطرح شد. که واکنش بانک مرکزی و وزارت اقتصاد را به همراه داشت؛ روز گذشته «پدرام سلطانی» در فضای مجازی مدعی شد که بانک مرکزی ۴۰ هزار میلیارد تومان ناترازی موسسه نور را به بانک ملی منتقل کرده و این رقم از جیب مردم خارج می شود!

اخبار برگزیدهبانک و بیمه
شناسه : 392009
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا