برخی بانک ها برای ارائه وام ازدواج بهانه می گیرند

معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان، گفت: برخی بانک‌ها علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با کارمزد پایین ندارند و بهانه گیری می‌کنند.

به گزارش جهان صنعت نیوز، وحید یامین پور در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه ملی مشاوره و آموزش ازدواج «هم راه» و تجلیل از مدیران برتر مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده وزارت ورزش و جوانان. در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برخی بانک‌ها در زمینه دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی و از قانون بودجه تخلف در مورد وام ازدواج بهانه گیری می‌کنند. در حالی که شرایط وام ازدواج مشخص است.

وی افزود: برخی بانک‌ها هم عملکرد خوبی دارند. ما از آنها راضی هستیم اما برخی بانک‌ها علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با کارمزد پایین ندارند. این موارد را هم سامانه بازرسی بانک مرکزی رسیدگی می‌کند. هم ما مستقیماً به شکایات رسیدگی کرده و این شکایات را به بانک مرکزی منتقل می‌کنیم. رئیس جمهور نیز شخصاً پیگیری موضوع تسهیلات ازدواج هستند. هر چند روز یک بار شخصاً پیگیری می‌کنند.

معاون امور جوانان با بیان اینکه طی سال گذشته تعدادی از افراد بالای ۵۰ سال وام ازدواج گرفتند. آمار این افراد از یک درصد تجاوز نمی‌کند. درباره بانک‌هایی که به افراد بالای ۵۰ سال وام ازدواج می‌دهند خاطر نشان کرد. این نوعی خیانت در سپرده‌های مردم است چراکه مردم اعتماد کرده‌اند که از این سپرده‌ها به درستی استفاده شود. پیش بینی نیز این بوده است که به زیر ۵۰ ساله‌ها وام ازدواج ارائه شود. هرچند آمار این افراد در سال گذشته از یک درصد تجاوز نکرد اما همین اندازه نیز نباید اتفاق افتد.

یامین پور در پاسخ به سوالی درباره پیگیری معاونت جوانان درخصوص صفر شدن صف وام ازدواج، بیان داشت. آقای رئیس جمهور با جدیت این موضوع را از بانک مرکزی تقاضا کردند و من هم پیگیر هستم. اما مسأله‌ای وجود دارد و آن این است. از جانب مجلس در تبصره ۱۶ سقفی برای تسهیلات تکلیفی در نظر گرفته شده است. آن سقف ۲۰۰ همت یعنی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.

تسهیلات برای ازدواج و فرزند آوری

وی افزود: این رقم هم برای تسهیلات تکلیفی ازدواج و هم برای تسهیلات تکلیفی فرزندآوری در نظر گرفته شده. بین این مورد تقسیم شده است. درواقع ۱۴۴ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات ازدواج و ۵۶ هزار میلیارد تومان برای تسهیلات فرزندآوری در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده. این عدد کفاف صفر کردن صف وام ازدواج را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: برخی بانک‌ها تا ۱۲۰ درصد و بیش از سهمیه خود پرداخت وام ازدواج را تحقق داده‌اند. اما از آنجا که صف دریافت وام ازدواج طولانی، متقاضی آن زیاد، عدد چشم گیر است. متقاضی این وام دریافت وام ازدواج را به عقب نمی‌اندازد و دنبال می‌کند. بالاخره تعدادی در صف باقی می‌مانند. هرچند عملکرد برخی بانک‌ها مطلوب نبوده است اما برخی بانک‌ها عملکرد خوبی داشتند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: برای سال بعد نگران هستیم. ما دوست داریم عدد تسهیلات ازدواج بالا برود چراکه گره از مشکل جوانان باز می‌کند. اما باید بالا رفتن مبلغ وام ازدواج با سقفی که مجلس برای پرداخت وام توسط بانک‌ها در نظر می‌گیرد تناسب داشته باشد.

یامین پور درباره رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۳ نیز بیان کرد. در اخبار دیدم که کمیسیون تلفیق و اعضا هیأت رئیسه مجلس عدد ۳۰۰ میلیون تومان را برای هر نفر در سال ۱۴۰۳ مطرح کرده‌اند. باید دید در بودجه ۱۴۰۳ چه پیش بینی می‌شود.

ارائه مشوق‌هایی برای ازدواج دختران و پسران مجرد بالای ۳۰ سال

یامین‌پور در پاسخ به سوالی درباره ارائه مشوق‌هایی برای ازدواج دختران و پسران مجرد بالای ۳۰ سال، عنوان کرد. درباره دختران دهه شصتی گفته می‌شود که این دختران در حال رسیدن به سن تجرد قطعی هستند. در همین راستا دولت مشوق‌هایی داشته است.

وی اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ارائه تسهیلات بیشتر برای مسکن. ازدواج و اشتغال جوانان دهه شصتی روستایی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان را پیگیری کرده است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگر سخنان خود درباره سامانه ملی مشاوره و آموزش ازدواج، توضیح داد. این سامانه در حال حاضر در دسترس است. جوانان می‌توانند با جستجو نام “سامانه مشاوره همراه” و از طریق آدرس وزارت ورزش و جوانان و دولت، به این سامانه دسترسی داشته باشند.

منبع: مهر

بانک و بیمه
شناسه : 393140
لینک کوتاه :

۵ دیدگاه

  1. بقران کمرمون شکست دیگه انقد نشستیم تا نوبتمون شه برای تعیین شعبه چرا برای مشهد پیگیری نمیکنید چه غلطی کنیم ما جونا . خسته شدیم از این وضع چرا وامی که قرار خودمون قسط بدیم رو به زجر بهمون میدین چطور شما ک دم میزنین بودجه نیست اومدین جانبازی ام زدین ولی ما ی وام ساده رو بمون نمیدیدن

  2. سلام بنده برج اسفند گذشته بدای بانک ملی جیرفت وام ازدواج ثبت نام کردم ابان ماه نوبتم شد بانک از وام دادن امتنا کرد وگفت چون کد ملی عنبر اباده باید بدوی عنبرابد که ثبت نام بنده را لغو کردن و هنوز موفق به ثبت نام نشدم لطفازفا پیگیری کنید

  3. پوریاحسین از تارخ ۳۰/۴ثبت نام کردم بانک ملی دوتاضامنم بردم همه کاراش تموم شده ریس بانک میگه جلوحساب وام بسته هست معلوم،نیست کی باز بسه این چه وضعیه برای مردم درست کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا