تامین اجتماعی برای پوشش بیمه ای دانشجویان اعلام آمادگی کرد

سازمان تامین‌اجتماعی به‌مناسبت روز دانشجو، از آمادگی این سازمان برای ارائه خدمات بیمه‌ای به دانشجویان در حال تحصیل در همه مقاطع تحصیلی خبر داد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، در اجرای ماموریت و مسئولیت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی بر اساس اسناد بالادستی مانند اصل ۲۹ قانون اساسی. ماده یک قانون تامین‌اجتماعی و نیز سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی که در سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده است. توسعه پوشش بیمه‌ای به همه اقشار جامعه از راهبرد‌های دارای اولویت سازمان تأمین اجتماعی است.

در طرح بیمه خانوار ایرانی که در دولت سیزدهم در سازمان تأمین‌اجتماعی با هدف توسعه پوشش بیمه اجتماعی در حال پیگیری است. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌توانند. در دوران تحصیل، با پرداخت حق بیمه مقرر از خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شوند. به این ترتیب دوران تحصیل آنان نیز به‌عنوان سابقه بیمه‌پردازی در استفاده از خدمات بلندمدت سازمان لحاظ خواهد شد.

ثبت‌نام در این طرح و بیمه‌پردازی دانشجویان بسیار ساده است. همه دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به‌نشانی es.tamin.ir در این طرح ثبت‌نام و حق بیمه ماهانه را هم که رقمی حداقلی است. از طریق همین سامانه و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب تأمین‌اجتماعی پرداخت کنند.

طرح بیمه دانشجویی این سازمان در قالب مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و به‌صورت خویش‌فرمایی تعریف و طراحی شده. دانشجویان در سنین بین ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند. در این طرح ثبت‌نام و بیمه‌پردازی کنند. همچنین در صورتی‌که دانشجوی با سن بیش از ۵۰ سال، معادل سال‌های بیش از ۵۰ سال، سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشد. هم می‌تواند در این طرح ثبت‌نام کند.

نرخ حق بیمه دانشجویان

نرخ حق بیمه دانشجویان هم از کمترین نرخ‌های حق بیمه در سازمان تأمین‌اجتماعی است. در این طرح پس از انتخاب درآمد یا دستمزد مبنای کسر حق بیمه از سوی فرد دانشجو در قالب مقررات و قوانین، دانشجوی علاقمند به بیمه پردازی می‌تواند به انتخاب خود یکی از سه نرخ ۱۲ یا ۱۴ یا ۱۸ درصد درآمد مبنای کسر حق بیمه را برای بیمه‌پردازی انتخاب کند. افرادی که نرخ ۱۲ درصد را انتخاب کنند از خدمات بلند مدت بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی بهره‌مند خواهند بود. افرادی که نرخ ۱۴ درصد را انتخاب کنند از خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی بهره‌مند می‌شوند و در نهایت افرادی که نرخ ۱۸ درصد را انتخاب می‌کنند از کامل‌ترین بسته خدمات یعنی بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی بهره‌مند خواهند شد.

بـا پرداخت حق‌بیمـه از سوی دانشجویان، سوابق بیمه‌ای برای آن‌ها ایجاد و محاسبه می‌شود که این سوابق در احراز شرایط بهره‌مندی از تعهدات بلندمدت سازمان تأمین‌اجتماعی (بازنشسـتگی، فـوت و ازکارافتادگی) مؤثـر خواهد بود. همچنین بعـد از پایان دوران دانشجویی، دانشجویان می‌توانند سوابق بیمه‌ای خـود را با اشـتغال در کارگاه‌ها، یا بیمه‌پـردازی در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا به‌طور اختیاری تکمیل کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

بانک و بیمه
شناسه : 393301
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

  1. تامین اجتماعی همین که داره بزرگش کنه بیمه دانش جو پیش کش چه کمکی به باز نشسته ها که ۳۰سال بیمه دادن کرده که حتلا نوبت دانش جو پول دکتر و دارو درمان از جیب مون میدیم خدا حلال کن دارو ۸۵درصد بیمار پرداخت میکن ما بقی بیمه هنوز که هنوز بازنشسته ها دارن بیمه میدن از این ماه نفری ۳۱۰هزارتومن بیمه تکمیلی یه ۲۵۰تومن یه جا دیگه دو در صد هر فیش تقریبا ۶۰۰الی۷۰۰ تومن کسورات داره بابت چی اگه راست میگن برا بازنشسته بیمه تکمیلی یعنی چه من دراوردی صفر تا صد خود تامین اجتماعی باید کمک کن که متاسفانه فقط ۱۰ الی ۱۵درصد میده برا نیرو خودش اعلام اماده گی کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا