بیش از ۷۴ هزار نفر در پویش ملی سلامت غربالگری شده اند

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از غربالگری بیش از ۷۴ هزار فرد جدید در پویش ملی سلامت برای ارزیابی دیابت و پرفشاری خون خبر داد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، دکتر حسین فرشیدی روز شنبه با اعلام این خبر افزود. ۱۶ میلیون و ۹۶ هزار و ۲۶۳ نفر تا امروز در «پویش ملی سلامت» در زمینه بیماری های پرفشاری خون و دیابت در سطح کشور، غربالگری شده‌اند. از این تعداد افراد غربالگری شده۳۳۸ هزار و ۱۲ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون. و ۲۱۸ هزار و ۳۶۵ نفر با احتمال دیابت شناسایی شدند.

فرشیدی اظهار داشت: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۷۴ هزار و ۹۱ نفر در این پویش غربالگری شدند. از این تعداد ۲ هزار و ۶۰ نفر با احتمال پرفشاری خون و هزار و ۶۵۵ نفر با احتمال دیابت شناسایی شدند. به گفته وی منظور از «احتمال دیابت» قند خون ۱۲۶ به بالا و منظور از «احتمال پرفشاری خون». عدد ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه (۱۴ روی ۹) به بالاست.

وزیر بهداشت درباره این پویش سلامت گفته است. در این پویش تکمیل پرونده سلامت الکترونیک و غربالگری دیابت و پرفشاری خون برای ارتقای برنامه سلامت خانواده مورد توجه است. امیدواریم ۷۰ درصد مردم در این پویش مشارکت داشته باشند.

بهرام عین اللهی افزود: ۸۳ درصد از کل مرگ و میرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است. سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی می‌میرند. ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال فشارخون بالا دارند و ۶۰ درصد نیز از فشارخون خود بی خبرند. ۳۰ هزار مرگ در سال به خاطر دیابت در کشور اتفاق می افتد که موارد مهمی است.

پیشگیری از نیم میلیون مرگ

وی افزود: با اجرای پویش ملی سلامت می‌توان از نیم میلیون مرگ بیماری‌های غیرواگیر. و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کنیم.

عین اللهی گفت: پویایی سلامت در کنترل بیمارها بسیار موثر است. در دوران کرونا تجربیات خوبی به دست آمد. و مردم یاد گرفتند که چگونه سلامت خود را با استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست‌ها حفظ کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در این پویش ملی، افراد بالای ۱۸ سال با تکمیل پرسشنامه‌ای. درباره سابقه دیابت و فشار خون بالا دارای پرونده سلامت می‌شوند. در صورت تشخیص بیماری تحت کنترل و درمان قرار می‌گیرند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروزه به پویش سلامت نیاز داریم و باید از خانواده آغاز کنیم. در اینجا موضوع پرونده سلامت بسیار مهم است زیرا بسیاری از بیماری‌ها قابل پیشگیری است. در آینده هر کد ملی یک پرونده سلامت خواهد داشت. البته در ۹۳ شهرستان اطلاعات سلامت توسط مراقبان بهداشت جمع آوری می‌شود.

وی گفت: بر اساس پویش ملی سلامت و ایجاد پرونده سلامت، وقتی به بیماری برخورد کردیم، راه درمان را از طریق نظام ارجاع انجام می‌دهیم و مشوق‌های خوبی وجود دارد به‌طوری‌که در بخش بستری ۸۵ درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.
پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ۱۴۰۲ شروع شده و تا ۱۵ دیماه ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا

عمومی
شناسه : 395246
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا