چه وقتی بهترین زمان برای خرید مسکن است؟

در حالی بازار مسکن در رکورد سنگین تورمی به سر می‌برد که فعالان و دست‌اندرکاران این بخش پیشنهاد می‌دهند مردم تا نیمه اسفندماه برای خرید ملک اقدام کنند.

به گزارش جهان صنعت نیوز، طی روزهای آینده جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن (دیماه ۱۴۰۲) منتشر می‌شود و با توجه به رکود حاکم بر این بخش کاهش معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل بسیار محتمل است.

بررسی گزارش این بانک از بازار مسکن در آذرماه امسال نشان می‌دهد تعداد معاملات ۳۵۵۰ فقره بوده که طبق معمول بیشترین آمار خرید و فروش مسکن مربوط به منطقه ۵ بوده است.

مقایسه این آمار با معاملات آذرماه سال قبل حاکی از سنگین‌تر شدن رکود تورمی بازار مسکن است. آذر سال گذشته ۱۰۱۸۴ فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود که آذرماه امسال ۶۵.۱ درصد کاهش یافته، در مقابل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز از ۵۴.۱ درصد افزایش یافته است.

در این وضعیت عده‌ای که دارای توان مالی هستند برای ورود به بازار مسکن و خرید دچار تردد شده‌اند؛ صبر و انتظار برای کاهش قیمت بیشتر مهم‌ترین دلیل تعلل ورود به فرآیند خرید واحد مسکونی است. البته دلیل این کاهش قیمت تخفیف برخی مالکان و سازندگان جهت فروش واحد خود است.

وام کم‌اثر خرید مسکن

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این‌باره با بیان این که وام خرید مسکن پاسخگوی نیاز مردم در بازار مسکن نیست، می‌گوید: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تامین مالی سایر پروژه‌های خود معمولاً در آخر سال، واحدها را با قیمت‌های مناسب عرضه می کنند.

داوود بیگی‌نژاد با بیان این‌که وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم نیز پاسخگوی نیاز مردم نیست، گفت: با احتساب وام تجهیز (۲۵۰ میلیون تومانی) که آنهم از محل اوراق است مجموعا حدود ۱.۲ میلیارد تومان وام خرید پرداخت می‌شود که اثرگذاری موردنظر در افزایش قدرت خرید مردم را ندارد.

وی بیان کرد:‌بازار شب عید املاکی‌ها ماه‌های دی، بهمن و نیمه اول اسفندماه است. املاکی‌ها آجیل و شیرینی نمی‌فروشند که معمولاًً مردم روز آخر برای خرید آنها اقدام می کنند. بنابراین افرادی که می‌خواهند وارد فرآیند خرید و فروش مسکن شوند باید دو سه ماه قبل از تحویل سال این کار را انجام دهند. در واقع حدود ۴۵ روز مردم برای خرید یک واحد مسکونی فرصت دارند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تامین مالی مورد نیاز ساخت سایر پروژه‌های خود، واحدها را با قیمت‌های مناسب عرضه خواهند کرد.

در زمان حاضر یک زوج ساکن تهران می‌توانند با احتساب وام جعاله ۹۶۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم خریداری کنند. با توجه به قیمت حدود ۱۲۵ هزار تومانی هر برگه حق تقدم، متقاضی همان ابتدا باید ۲۴۰ میلیون تومان هزینه کند.

به عبارت دیگر ۷۲۰ میلیون تومان برای متقاضی باقی می‌ماند که با آن می‌توان حدود ۹.۷ متر مربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.

تسنیم

مسکن
شناسه : 403551
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا