دانشجوی بریتانیایی که در امارات به حبس ابد محکوم شده بود عفو شد

BBC- مقامات امارات عربی متحده دیروز اعلام کردند که متیو هجز، شهروند بریتانیایی مورد عفو واقع شد.
دفتر خلیفه بن‌زاید آل‌نهیان، رییس امارات با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دانشجوی بریتانیایی به مناسبت روز ملی بخشیده شده است.
به گفته مقامات امارات حکم عفو بلافاصله اجرا خواهد شد و پس از طی مراحل اداری هجز آزاد می‌شود.
مقامات امارات در حالی خبر عفو این دانشجوی بریتانیایی را اعلام کردند که تنها چند دقیقه قبل از آن ویدئویی از متیو هجز منتشر شده بود که در آن به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (ام‌آی۶) اعتراف می‌کرد.
در این ویدئو هجز اعتراف می‌کند که به برخی منابع به بهانه تحقیق دکترا نزدیک شده و در مورد سیستم‌های دفاعی و نظامی که امارات در حال خریداری آن است، اطلاعات جمع کرده است.دانیلا تاجدا، همسر دانشجوی بریتانیایی از خبر آزادی هجز ابراز خشنودی کرد و گفت: ‌من و خانواده متیو از خبر بخشش امارات استقبال می‌کنیم و مشتاقانه منتظر بازگشت او به خانه هستیم.‌متیو هجز دانشجوی دکترا در دانشگاه دورهام بریتانیاست و بنا به ادعای همسرش از ماه می سال گذشته برای یک سفر پژوهشی به امارات عربی متحده سفر کرده بود.
وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به خبر بخشش هجز با اعلام اینکه بریتانیا با اتهامات مطرح شده علیه وی موافق نبوده است گفت: ‌ما از امارات عربی متحده به خاطر حل سریع مساله متشکریم.‌
جرمی هانت اضافه کرد: ‌اکنون لحظه تلخ و شیرینی است. ما به یاد زندانیان بریتانیایی در ایران هستیم.‌
گفتنی است‌ وزیر خارجه بریتانیا دو هفته پیش در سفری رسمی به ایران با خانواده نازنین زاغری‌رتکلیف، شهروند ایرانی- بریتانیایی که از دو سال پیش در تهران زندانی است ملاقات کرد. وی بعد از دیدار با مقامات ایرانی اعلام کرد که بریتانیا خواستار آزادی زندانیان دوملیتی شده است.

عمومی
شناسه : 4204
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا