فلاحت‌پیشه: مجامع بین‌المللی درخواست تعدیل تحریم‌ها برای بازسازی مناطق زلزله‌زده را مطرح کنند

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به افزایش بلایای طبیعی در ایران در طول یک سال اخیر و تقارن آن با تشدید تحریم‌ها انتظار می‌رود مجامع بین‌المللی از دولت ترامپ درخواست تعدیل تحریم‌های نفتی ایران جهت بازسازی مناطق زلزله‌زده و آسیب‌دیده را مطرح کنند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: بلایای طبیعی در ایران در طول یک سال گذشته افزایش پیدا کرده است که در این شرایط بودجه دولت برای مقابله با آن به طور کامل تخصیص پیدا نمی‌کند، البته دولت تمامی تلاشش را به کار برده است و کمک‌های مردمی هم خوب بوده است. نماینده اسلام‌آباد غرب افزود: در چنین شرایطی تحریم‌ها بیشترین فشار را بر بازسازی مناطق آسیب دیده بر جای گذاشته است به طوری که اکنون ۱۰ هزار واحد مسکونی در کرمانشاه آسیب دیده و هنوز بازسازی نشده است. ویرانی‌های کرمان یا برخی دیگر از استان‌ها به دلیل آسیب ناشی از سیل یا زلزله هم باقی‌ مانده است که اینها همه به خاطر فقر بودجه است. این باعث شده که امسال هم مردم زلزله‌زده کرمانشاه زمستان را در کانکس سپری کنند.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این شرایط از مجامع بین‌المللی و محافل حقوق بشر و سیاستمداران منصف در آمریکا انتظار می‌رود که درخواستی را به طور جدی از دولت ترامپ مطرح کنند مبنی بر اینکه بخشی از تحریم‌های نفتی ایران تعدیل شده و صرف کمک به بازسازی مناطق آسیب دیده از سوانح طبیعی به خصوص زلزله‌زده شود. وی افزود: اگر این اتفاق رخ ندهد، علاوه بر موج محکومیت جدی علیه آمریکا آن بخش از محافل حقوق بشری که مسائل کوچک در ایران را عمده مطرح می‌کنند هم با محکومیت مواجه می‌شوند. آنها اکنون در آزمون جدی قرار دارند.
وی ادامه‌ داد: انتظار ما از مجامع حقوق بشر فشار به آمریکا برای دادن معافیت‌هایی جهت فروش نفت با هدف بازسازی مناطق آسیب‌دیده و زلزله‌زده است. هر چند ما این شناخت را از دولت آمریکا داریم که در زلزله سال گذشته کرمانشاه حتی برای ارسال کمک‌های ایرانیان خارج از کشور هم مخالفت کرد، ولی باز هم به محافل حقوق بشر و سیاستمداران منصف آمریکا پیشنهاد می‌دهیم که به وظیفه خود عمل کنند.

عمومی
شناسه : 4234
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا