روایت الجزیره از زنان فوتبالیست ایران

شبکه خبری الجزیره در گزارشی میدانی از فوتبال زنان در ایران، نوشته که زنان فوتبالیست ایرانی مشکلات زیادی را تحمل می‌کنند تا جایگاهی در زمین‌های فوتبالی داشته باشند که هنوز در سیطره مردان است‌.
هر چند توجه رسانه‌ها الان معطوف به تصمیم دولت برای ورود تماشاگران زن به ورزشگاه‌هاست، اما زنان فوتبالیست ایرانی نیز در این میان به بردهای کوچک، اما حائز اهمیتی در زمین فوتبال دست می‌یابند‌. ۱۳ نوامبر تیم ملی فوتبال زنان ایران به دور بعد انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو در تایلند راه یافت‌. ماه گذشته تیم زیر ۱۹ سال زنان ایران در صدر جدول انتخابی قهرمانی آسیا قرار گرفت‌.
کتایون خسرویار مهندس ایرانی- آمریکایی که هدایت زیر ۱۹ ساله‌های ایران را بر عهده دارد، به خاطر اقداماتش در فوتبال زنان ایران مورد تمجید فیفا قرار گرفته است‌. تیم زیر ۱۶ ساله‌های ایران نیز به دور دوم تورنمت AFC راه یافت که قرار است در مارس ۲۰۱۹ برگزار شود‌. در خانه، تیم‌های مختلفی از لیگ فوتبال زنان ایران تلاش می‌کنند تا جایگاه خودشان را در این ورزش که در سیطره مردان قرار گرفته است، باز کنند‌. در بندرانزلی، که در شمال ایران نزدیک دریای خزر واقع شده است، یک مفهوم شروع دوباره در تیم جوانان ملوان بعد از آنکه دو سال پیش این تیم منحل شد و دوباره سرپا شده است، دیده می‌شود‌.
در سال ۲۰۱۶، حواشی زیادی بین هواداران ملوان ایجاد شد، وقتی یکی از مسوولان این باشگاه گفت: وقتی کشتی‌ای در حال غرق‌شدن است بارهای اضافی‌اش را به دریا می‌ریزند!‌. بعد از دو سال غیبت، تیم فوتبال زنان ملوان با ملک جدید بازگشته است‌. مریم ایراندوست بازیکن سابق فوتبال، که در سال ۲۰۱۶ قبل از انحلال این تیم هدایت آن را بر عهده داشت، بار دیگر به تیم بازگشته است‌. او همچنین سابقه بازی برای این تیم را نیز دارد‌.
او در صحبت‌هایی با خبرنگار الجزیره عنوان کرد که او و تیمش در دو سال گذشته سختی‌های زیادی را تحمل کرده است و اینکه نمی‌توانند بازی کنند مثل این بوده است که زندانی پشت دیوارهای آجری قرار گیرد‌.
تیم ملوان با هدایت مریم ایراندوست آماده می‌شود تا در رقابت‌های لیگ که از ۱۲ دسامبر شروع می‌شود شروع خوبی داشته باشد‌. این تیم الان ۲۵ بازیکن دارد که خیلی از آنها همچنین به تحصیل خود ادامه می‌دهند‌. ایراندوست می‌گوید این بازیکنان همانند تیم مردان به تمرین و بازی کردن پایبند هستند و امیدوار است انرژی آنها در راستای کسب قهرمانی قرار گیرد‌. او می‌گوید: فکر می‌کنم که فوتبال بازی کردن در ایران وقتی زن هستید کاملا دیوانگی است و ما همگی دیوانه‌هایی هستیم که از دیوانه خانه فرار کردیم‌.

عمومی
شناسه : 4321
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا