ابتکار خبر داد: شناسایی دختران بازمانده از تحصیل در مرزها

مهر- معاون رییس‌جمهوری از همکاری با وزارت آموزش‌و‌پرورش برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در مرزها به ویژه دختران خبر داد.
معصومه ابتکار در کنفرانس منطقه‌ای حقوق کودک با شعار عدالت برای کودکان و نوجوانان با بیان اینکه کودکان گاهی توسط نسل کنونی مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند،گفت: آنان امکان دفاع از خود و بیان مشکلات‌شان را ندارند بنابراین ما باید صدای کودکان باشیم و از جایگاه آنها مسائل را ببینیم.
معاون رییس‌جمهوری با اشاره به برخی از حقوق کودکان، اظهار کرد: حق دسترسی به آموزش، بهداشت، سلامت، محیط آرام به دور از خشونت و حق استفاده از محیط‌زیست، آب و غذای سالم از حقوق کودکان است و باید تلاش کنیم به دور از مصلحت‌جویی برای کودکان تلاش کنیم فضای بهتری برای آنها فراهم کنیم.
او توجه به موضوع اورژانس اجتماعی برای حمایت از کودکان و نوجوانان نیز اشاره و اظهار کرد: در اورژانس اجتماعی نیز توجه داریم تا حقوق کودکان و نوجوانان رعایت شود و توجه به مهارت‌های زندگی برای کودکان از دیگر برنامه‌های این معاونت با همکاری وزارت آموزش‌و‌پرورش است. همچنین با این وزارتخانه برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل به ویژه دختران برنامه داریم. البته این برنامه بیشتر در مرزها به خاطر وجود مهاجران است.
ابتکار ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که اکنون با تصویب هیات دولت می‌تواند زمینه اجرایی پیدا کند، حق درخواست تابعیت کودکان دارای مادران ایرانی و پدران خارجی است که امیدواریم این موضوع هم هر چه سریع‌تر اجرا شود تا کودکان بتوانند از تابعیت ایرانی هم برخوردار شوند.

عمومی
شناسه : 4341
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا