هزینه درمان معتادان بی‌بضاعت پرداخت نمی‌شود

کارگران فصلی و زنان خیابانی را به اشتباه معتاد متجاهر تلقی می‌کنند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از عدم پرداخت هزینه درمان معتادان بی‌بضاعت انتقاد کرد و گفت: هیچ امکانی را فراهم نمی‌کنیم و می‌گذاریم این افراد به انتها و آخر خط برسند و بعد تازه می‌خواهیم اقدام کنیم.
پرویز افشار در گفت‌وگو با ایلنا درباره عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف برای درمان معتادان متجاهر و بازگشت دوباره این افراد به پاتوق‌های سابق و مصرف دوباره مواد گفت: اعتیاد یک بیماری مزمن جسمی، روانی، اجتماعی، اقتصادی،‌ فرهنگی و روحی است و عوامل مختلفی باعث می‌شود‌ فرد به سمت و سوی مصرف مواد برود و هیچ‌وقت نمی‌توان برای دو فرد معتاد یک نسخه واحد پیچید. متاسفانه افرادی که شدت اعتیادشان به قدری است که به آنها معتاد متجاهر گفته می‌شود از آن دسته افرادی هستند که مزمن بودن بیماری‌شان بیش از دیگران است.
موفقیت در درمان معتادان متجاهر کمتر از ۲۰ درصد است
او با بیان اینکه متاسفانه نگاه برخی از مدیران اجرایی، سیاسی، مدیریتی و‌… به درمان اعتیاد اشتباه است، خاطرنشان کرد: این افراد تصور می‌کنند برای اینکه فرد معتادی درمان شود، باید او را در یک غسال‌خانه غسل داد و از آن پس آن فرد بیمار پاک می‌شود، در حالی‌که این نگاه کاملا ساده‌انگارانه است. درباره معتادان به ویژه آنهایی که آخر خط هستند یا به اصطلاح معتاد متجاهر خوانده می‌شوند، سه یا شش ماه که سهل است، اگر سال‌ها هم در مرکز نگهداری شوند بدون اینکه به همه نیازهای آنها توجه کنیم میزان برگشت مجدد این افراد به اعتیاد بالاست.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره میزان درمان اعتیاد خاطرنشان کرد: در دنیا در بهترین شرایط که به نیازهای جسمی، روانی، روحی، اقتصادی و فرهنگی این افراد توجه شود، میزان موفقیت در درمان اعتیاد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است. اگر این شرایط برای معتادان فراهم نباشد به ویژه برای معتادان متجاهر میزان موفقیت کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود.
افشار با اشاره به اینکه گفته می‌شود‌ برخی از دستگاه‌ها درخصوص درمان معتادان به وظایف خود عمل نمی‌کنند، گفت: طبق پروتکل‌هایی که وجود دارد باید یکسری خدمات روانشناسی، مددکاری، دارویی اعم از درمان‌های دارویی آگونیست و غیرآگونیست مانند متادون و… به این افراد داده شود و همه این اقدامات در حال انجام است، اما وقتی این افراد از مراکز بازپروری بیرون می‌آیند، دوباره به همان جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کردند، بازمی‌گردند.
دسترسی آسان به مواد از عوامل مهم مصرف دوباره
او تاکید کرد: متاسفانه در اجتماع این افراد فشار اقتصادی، دسترسی آسان به مواد، فشار گروه‌های همسان و… همچنان وجود دارد و باید همزمان با درمان اعتیاد، با خرده‌فروشان و تبلیغ‌کنندگان مواد چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی نیز برخورد کرد.
در مراکز غربالگری مشخص می‌شود‌ ۲۵ تا ۳۰ درصد افرادی که به عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شوند، اصلا اعتیاد ندارند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آمارهای ضد و نقیض در خصوص تعداد معتادان متجاهر در سطح شهر گفت: همه افرادی که در جامعه به اسم معتاد متجاهر می‌شناسیم معتاد متجاهر نیستند و برخی از آنها اصلا اعتیاد ندارند یعنی مجموعه‌ای از معتادان متجاهر آخر خط، کودکان خیابانی، زنان خیابانی، متکدیان، ولگردان، بیماران مزمن‌روانی، کارگران فصلی و‌… را در کف خیابان به عنوان معتاد متجاهر می‌شناسیم. در مراکز غربالگری مشخص می‌شود‌ ۲۵ تا ۳۰ درصد افرادی که به عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شوند، اصلا اعتیاد ندارند.
بین ۷ تا ۱۲ هزار معتاد متجاهر داریم
افشار خاطرنشان کرد: براساس قانون معتادان متجاهر افرادی هستند که اعتیاد داشته و اصرار بر اعتیاد دارند و با وجود فراهم شدن زمینه درمان کماکان تمایل به مصرف مواد در انظار عمومی دارند. براساس این تعریف معتقدم آمار معتادان متجاهر در سطح شهر تهران از ۷ هزار تا ۱۲ هزار است و بیش از این نیستند.
او با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسوول درمان معتادان متجاهر است، ادامه داد: براساس ماده ۱۵ قانون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است زمینه درمان معتادانی که نیازمند درمان هستند اما بضاعت و استطاعت مالی ندارند را فراهم کند و باید هزینه درمان این افراد در بودجه سنواتی دیده شود، اما در حال حاضر هزینه درمان این افراد پرداخت نمی‌شود و این افراد معتاد هم درمان نمی‌شوند و هزینه بیشتری به کشور وارد می‌شود. اگر این بودجه فراهم شود بی‌شک معتادان متجاهر بسیار کم خواهند شد.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در خصوص مبارزه با اعتیاد به توفیقاتی برسیم باید زمینه درمان بیماران نیازمند به درمان که استطاعت مالی ندارند را فراهم کنیم و اگر فردی پس از این اصرار بر اعتیاد داشت آن موقع با این افراد برخورد کنیم، اما ما هیچ امکانی را فراهم نمی‌کنیم و می‌گذاریم این افراد به انتها و آخر خط برسند و بعد تازه می‌خواهیم اقدام کنیم.
متوسط سن اعتیاد در کشور بین ۲۱ تا ۲۵ سال است
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین درباره سن اعتیاد گفت: متوسط سن اعتیاد در کشور بین ۲۱ تا ۲۵ سال است و سن اعتیاد در کشور به هیچ عنوان کاهش پیدا نکرده است. البته برخی معتقدند سن اعتیاد به ۱۴ تا ۱۵ سال کاهش یافته، در حالی که این تلقی غلطی است و سن شروع تجربه مصرف کمی کاهش پیدا کرده است، اما به این معنی نیست که کسی که برای بار اول مصرف مواد را در سن ۱۵ سالگی تجربه کرده پس به اعتیاد مبتلا شده است. همچنین تعداد این افراد به قدری نیست که میانگین سن اعتیاد را که مربوط به یک میلیون و ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار معتاد است، جابه‌جا کند.

عمومی
شناسه : 4345
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا