هشدارهای امنیتی در زمان ثبت‌نام کارت سوخت

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با هشدار نسبت به برخی سوءاستفاده‌ها در زمان ثبت‌نام کارت سوخت، گفت: برای ثبت‌نام کارت سوخت از ورود به سایت‌ها و نرم‌افزارهای جعلی خودداری کرده و از پرداخت پول و افشای رمز بانکی پرهیز شود‌.
زیبا اسماعیلی افزود: روند ثبت‌نام کارت سوخت طبق برنامه زمان‌بندی در حال انجام بوده و تاکنون هیچ مشکل فنی رخ نداده است‌.
«مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت طبق جدول زمان‌بندی تا ۲۴ آذر مهلت دارند از طریق دفاتر پلیس+۱۰، سامانه اینترنتی، نرم‌افزار خدمات دولت همراه و وارد کردن کد دستوری #۴* در گوشی تلفن‌همراه به صورت رایگان نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند‌.»
مراقب نرم‌افزارهای جعلی ثبت‌نام کارت سوخت باشید
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره تبلیغ نرم‌افزارهای موبایلی (اپلیکیشن) جعلی برای ثبت‌نام کارت سوخت، گفت: برای ثبت‌نام کارت سوخت، فقط نرم‌افزار موبایلی خدمات دولت همراه است که از چهار منبع اعلام شده می‌توان دانلود کرد‌.
اسماعیلی ادامه داد: ثبت‌نام از طریق نرم‌افزار خدمات دولت همراه با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و نفت در حال انجام است‌.
پس از آغاز ثبت‌نام کارت سوخت اعلام شد نسخه‌های Android و IOS نرم‌افزار خدمات دولت همراه از چهار منبع قابل دریافت است:
۱- سامانه خدمات دولت همراه (mob. gov. ir)
۲- ایران اپس(iranapps. ir)
۳- کافه بازار (cafebazaar. ir)
۴- اپ استور (appstore. ir)
پس از تبلیغ و سوءاستفاده گسترده در شبکه‌های اجتماعی، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای کشور نیز اعلام کرد: در پی آغاز ثبت‌نام کارت سوخت بانکی در سامانه خدمات دولت همراه و انتشار برنامه نرم‌افزاری موبایلی (اپلیکیشن) مربوطه، نسخه‌های جعلی متعددی از این برنامه با تبلیغات گسترده در کانال‌های تلگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی توسط سودجویان منتشر شده است‌.
امکان آلوده‌سازی تلفن‌همراه کاربر و انواع سوءاستفاده از اطلاعات وی توسط این برنامه‌های جعلی وجود دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود کاربران از دریافت و نصب نرم‌افزار خدمات دولت همراه از هرگونه منبع ناشناس خودداری کنند‌.
وارد سایت‌های نامعتبر نشوید
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با هشدار نسبت به فعالیت سایت‌های اینترنتی جعلی نیز گفت: سایت معتبر برای ثبت‌نام کارت سوخت فقط www. mob. gov. ir است بنابراین در زمان ثبت‌نام به آدرس سایت توجه شود‌.
این سایت اینترنتی به طرح دولت همراه تعلق دارد که خدمات مربوط به ثبت‌نام کارت سوخت را انجام می‌دهد‌.
برای ثبت‌نام اینترنتی کارت سوخت، نباید پولی پرداخت شود
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره دریافت پول در زمان ثبت‌نام نیز گفت: ثبت‌نام کارت سوخت از طریق نرم‌افزار و سایت اینترنتی، رایگان است و هیچ وجهی دریافت نمی‌شود‌.
اسماعیلی افزود: البته دفاتر پلیس+۱۰ براساس تعرفه‌های تعریف شده خود، در زمان ثبت‌نام وجهی را دریافت می‌کنند اما در سایر شیوه‌های ثبت‌نام، هیچ مبلغی نباید دریافت شود‌.
دریافت پول‌های غیرمتعارف در کافی‌نت‌ها
اسماعیلی ادامه داد: در روزهای اخیر اخباری از برخی کافی‌نت‌ها مبنی بر دریافت پول‌های غیرمتعارف برای ثبت‌نام کارت سوخت مالکان خودرو منتشر شده که مراجع ذیصلاح باید با آنها برخورد کنند‌. کافی‌نت‌ها برای انجام خدمات به مراجعان می‌توانند طبق تعرفه‌ها، وجهی را دریافت کنند اما در روزهای اخیر شماری از این کافی‌نت‌ها به علت ناآگاهی شهروندان در زمان ثبت‌نام کارت سوخت، مبالغ اضافی را از آنها طلب کرده‌اند‌.
نیازی به اعلام رمز کارت بانکی نیست
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره افشای رمز کارت بانکی نیز گفت: مالکان خودرو در زمان ثبت‌نام اینترنتی یا مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰، رمز کارت بانکی خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهند‌.
وی اضافه کرد: روند ثبت‌نام به گونه‌ای طراحی شده که مالکان خودرو باید شماره سیم‌کارتی که به نام خودشان است را ثبت کنند که از طریق آن به سامانه بانک مرکزی متصل شده و شماره کارت‌های بانکی مالک خودرو مشخص می‌شود تا وی اقدام به انتخاب یکی از کارت‌ها کند؛ بنابراین هیچ نیازی با رمز کارت بانکی در مراحل ثبت‌نام نیست‌.
به گزارش ایرنا، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در روزهای اخیر با صدور اطلاعیه‌هایی، روند ثبت‌نام از افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند را تشریح کرده که براساس آن ثبت‌نام حضوری از طریق دفاتر پلیس+۱۰ از سوم آذرماه و ثبت‌نام اینترنتی از طریق سامانه و نرم‌افزار خدمات دولت همراه از پنجم این ماه آغاز شده است که تا ۲۴ آذر تداوم دارد‌. افرادی که کارت سوخت خودرو یا موتورسیکلت آنها مفقود شده است، می‌توانند به یکی از روش‌های اعلام شده و براساس جدول زمانبندی، درخواست خود را ثبت کنند‌. قرار است به‌زودی و از تاریخی که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌شود، استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه بنزین، اجباری شود‌.
متقاضیان ثبت‌نام کارت سوخت از شیوه‌های زیر می‌توانند درخواست کارت سوخت را ارائه کنند:
– مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰
– مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی اینترنتی(www. mob. gov. ir)
– نرم‌افزار موبایلی خدمات دولت همراه
– استفاده از تلفن‌همراه با شماره‌گیری کد دستوری #۴*

عمومی
شناسه : 4361
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا