چین و هند متقاضی زغال‌سنگ ایران

رییس انجمن زغال‌سنگ ایران گفت که چین و هند از متقاضیان زغال‌سنگ ایران هستند‌. محمد مجتهدزاده رییس انجمن زغال‌سنگ ایران از تولید سالانه یک میلیون و ۵۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن زغال‌سنگ در کشور خبر داد‌. به گفته وی اکتشافاتی که تاکنون انجام شده نشان می‌دهد ایران یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره احتمالی و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن ذخایر احتمالی زغال‌سنگ دارد‌.
مجتهدزاده همچنین از راه‌اندازی دومین کوره تولید فولاد با روش کوره‌بلند در سال آینده در زرند خبر داد که در پی آن به حدود ۵/۳ تا چهار میلیون تن زغال‌سنگ کوک‌شو نیاز خواهیم داشت‌. وی افزود: دستیابی به چهار میلیون تن کنسانتره مستلزم بهره‌برداری حداقل هشت میلیون تن از معادن کشور خواهد بود‌.
رییس انجمن زغال‌سنگ ایران با اشاره به لزوم قیمت‌گذاری در بخش زغال‌سنگ براساس نرم‌های جهانی، اظهار کرد: جلسات تکمیلی با ذوب‌آهن اصفهان برای تعیین قیمت جدید زغال‌سنگ برگزار خواهد شد‌.
انجمن زغال‌سنگ ایران از اول آبان ماه ارسال زغال‌سنگ به ذوب‌آهن اصفهان را متوقف کرده و علت آن‌ را افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی در هزینه تجهیزات و ملزومات معادن، افزایش قیمت جهانی زغال‌سنگ و همچنین افزایش قیمت زغال‌سنگ وارداتی بر مبنای نرخ ارز نیما عنوان کرده و خواستار تعیین نرخ جدید برای زغال‌سنگ شده بود‌.
اما سه روز بعد ارسال زغال‌سنگ به ذوب‌آهن اصفهان از سر گرفته شد و انجمن زغال‌سنگ اعلام کرد مذاکرات فنی و اقتصادی بین این دو واحد صنعتی در جریان است‌.

عمومی

شناسه : 4474
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا