وعده‌های ماکرون هم جلیقه‌زردها را قانع نکرد

یورونیوز- امانوئل ماکرون سه‌شنبه گذشته برای نخستین بار به مطالبات صدها هزار عضو جنبش موسوم به جلیقه‌زردها واکنش نشان داد. با این حال توضیحات ماکرون نتوانست این گروه از شهروندان فرانسوی را قانع کند.
رییس‌جمهوری فرانسه که در جمع دولتمردان و شماری از اعضای پارلمان این کشور در کاخ الیزه سخن می‌گفت، بر لزوم افزایش تدریجی قیمت گازوییل تاکید کرد و گفت: دولت رویکردش را در این باره تغییر نخواهد داد.
از ۱۰ روز پیش صدها هزار شهروند فرانسوی با پوشیدن جلیقه‌های زرد و بستن اتوبان‌ها، نسبت به این برنامه دولت اعتراض می‌کنند. قسمت عمده اعضای این جنبش شهروندان پر شمار دهک‌های پایین جمعیتی فرانسه هستند که برای گذران زندگی روزمره خود با مشکل مواجهند.
ماکرون در سخنان خود گفت: من ناراحتی این بخش از جامعه را درک می‌کنم، تنها می‌توانم خود را در مشکلات آنها شریک بدانم. رییس‌جمهور فرانسه با این حال تاکید کرد که بزرگ‌ترین قربانیان آلاینده‌های هوا، فرانسوی طبقه متوسط و پایین جامعه هستند. وی وعده داد افزایش قیمت گازوییل با توجه به قیمت جهانی نفت باشد تا بر دوش طبقات پایین جامعه فرانسه فشار وارد نکند.
این سخنان بلافاصله با واکنش منفی جلیقه‌زردها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسوی مواجه شد. نمایندگان این گروه می‌گویند هیچ پاسخ روشنی از آقای رییس‌جمهور نگرفته‌اند. مخالفان، امانوئل ماکرون را رییس‌جمهور ثروتمندان فرانسه می‌دانند و معتقدند وی پس از حذف مالیات بر دارایی، تلاش می‌کند کمبود بودجه دولتی را از حقوق و مزایای تامین اجتماعی شهروندان با درآمد کمتر جبران کند.
ماکرون باوجود تاکید بر رویکرد انرژی دولت و تلاش برای کاهش وابستگی به منابع فسیلی، تاکید کرد طرح جایگزینی برق هسته‌ای با انرژی‌های پاک در حال حاضر به کندی پیش خواهد رفت. نمایندگان حزب سبزهای فرانسه از این رویکرد رییس‌جمهوری به شدت نگران هستند و می‌گویند که با توجه به قدیمی بودن رآکتورهای اتمی این کشور، امکان بروز فاجعه به شدت وجود دارد.
رییس‌جمهوری فرانسه در بخشی از سخنان خود، قطع وابستگی به نفت و میعانات گازی را، یک سیاست استراتژیک در برابر وابستگی به کشورهایی نظیر ایران و عربستان خواند. با این حال ژان لوک ملانشون، رهبر جنبش فرانسه رام نشدنی وی را به دروغگویی متهم کرد و دولت را مسوول اصلی بالا بودن قیمت سوخت معرفی کرد.
طبق آخرین نظرسنجی‌ها امانوئل ماکرون تنها در میان ۲۶ درصد جامعه فرانسه محبوبیت دارد. وی در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۷، توانست رای ۲۴ درصد شهروندان این کشور را کسب کند.

عمومی

شناسه : 4501
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا