شفافیت را به نظام مالی بر‌می‌گردانیم

معاون وزیر اقتصاد گفت: پروژه اتاق شیشه‌ای در وزارت اقتصاد در دست تهیه است و ما چند گام اساسی برای ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی دنبال می‌کنیم.
حسین میرشجاعیان روز گذشته در مراسم تقدیر از اعضای کمیته آمارهای مالی وزارت اقتصاد با اشاره به اهمیت آمار گفت: برای سیاستگذاران اقتصادی در دسترس بودن آمارها بسیار حائز اهمیت است.
معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر افزایش کیفیت تصمیم‌گیری و ارتباط آن با آمار، افزود: پروژه اتاق شیشه‌ای در وزارت اقتصاد در دست تهیه است و ما چند گام اساسی برای ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی دنبال می‌کنیم. همچنین موضوع خلا‌های قانونی نیز مورد توجه است.
وی تاکید کرد: مرکز آمار باید به آمارها در بالاترین سطح دسترسی داشته باشد و از سویی مردم نیز از افشای اطلاعات خود نگران نباشند. موضوع استانداردهای آماری نیز باید اتفاق بیفتد و وزارت اقتصاد تلاش کرده آمارها بر اساس استانداردهای جهانی تولید شود ولی در برخی بخش‌ها عقب هستیم.
میرشجاعیان تصریح کرد: جز اطلاعاتی که در سطوح محرمانه است بقیه اطلاعات باید در اختیار فعالان اقتصادی قرار گیرد. برخی دستگاه‌ها مباحثی را در زمینه ارائه اطلاعات دارند و البته قانون انتشار اطلاعات محرمانه مردم را منع کرده است.
معاون وزیر اقتصاد بیان کرد: لازم است در قالب بانک اطلاعاتی مناسب، اطلاعات افراد قرار گیرد و در این زمینه اقداماتی انجام شده است. یک موضوع مهم انجام وظیفه نظارتی دستگاه‌هاست و باید مجموعه دستگاه‌ها به سمتی بروند که اقدامات آنها با دستگاه‌های بالادستی هماهنگ باشد.
میرشجاعیان اظهارداشت: شش گام بسیار حیاتی را داریم که به سمت آن حرکت می‌کنیم که بتواند منجر به نظام جامع آماری شود.
امیدعلی پارسا رییس مرکز آمار ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه تولید آمار در کشور جایگاه بالایی دارد که بعد از امنیت مطرح است و زیرساخت‌ها را شکل می‌دهد، افزود: بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی در دنیا مدرن‌سازی نظام آماری دنبال و از ۲۰۱۰ به بعد از آمارهای سنتی به آمارهای مدرن حرکت شد و ما در ایران ۱۰ سال دیرتر به این سمت رفته‌ایم.
رییس مرکز آمار ایران اظهار امیدواری کرد که نتایج آمارها در سطوح مختلف کشور قابل اعتماد باشد. با این حال دستگاه‌ها ریزداده‌های نظام آماری کشور را تهیه می‌کنند. آمارهای کشور به صورت مرتب در حال تغییر و به روزرسانی است و مردم باید اطلاعات روز خود را به نظام آماری کشور ارائه کنند. پارسا تصریح کرد: وزارت اقتصاد در بالاترین سطح آمارها را ارائه کرده و تمامی دستگاه‌ها میکرودیتا را فراهم کرده‌اند و ما امروز به دنبال ایجاد کد هویتی کسب‌و‌کارها هستیم. رییس مرکز آمار گفت: در نظام آماری ثبتی مبنای محرمانگی آمارها رعایت خواهد شد و ما در قالب نظام‌های جدید آماری این حساسیت‌ها را دنبال می‌کنیم و اصل محرمانگی اطلاعات تضمین خواهد شد.
وی تصریح کرد: در برنامه ملی آمار که از امسال دنبال می‌کنیم بخشی توسط وزارت اقتصاد پیگیری شده است. پارسا ادامه داد: تفاسیر ما از اعداد و ارقام سواد آماری را نشان می‌دهد و تحلیل درست اطلاعات بسیار مهم است و ما نتوانستیم تحلیل‌هایی را ارائه کنیم که مردم بپذیرند. وی با اشاره به آمارهای تورم بیان کرد: مفهوم تورم نقطه‌ای با تورم سالانه تفاوت دارد و ما ممکن است در برخی اقلام تا ۲۰۰ درصد هم رشد قیمت داشته باشیم.
وی تاکید کرد: تورم نقطه‌ای بیشتر برای مردم قابل توضیح است و ارزیابی‌های دیگر از نرخ تورم نیز وجود دارد ولی آمارها افزایش قیمت‌ها را در زندگی مردم نشان می‌دهد و آمارها مربوط به کف بازار است و باید گفت تورم‌های سالانه بیشتر برای سیاستگذاران و تورم نقطه‌ای نیز مورد توجه مردم است. رییس مرکز آمار درباره آمارهای دیگر که ارائه می‌شود، گفت: موازی‌کاری‌ها نباید باشد و نرخ‌های رشد اقتصادی، تورم و بیکاری باید در مرکز آمار تولید شود.
پارسا با اشاره به لزوم حفظ سرمایه‌های اجتماعی در ارائه آمارها بیان کرد: این موضوع باید توسط مجلس و شورای‌عالی آمار مورد توجه قرار گیرد و حذف موازی‌کاری‌ها باید تدبیر شود.

عمومی

شناسه : 4513
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا