پرداخت یارانه از بودجه ۹۸ حذف نمی‌شود

از محورهای بودجه سال ۱۳۹۸ این‌گونه بر می‌آید که پرداخت یارانه نقدی برای سال آینده نیز ادامه داشته و یارانه‌بگیران همچنان رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت خواهند کرد.
به گزارش ایسنا، ویژگی‌های اصلی بودجه ۱۳۹۸ در حالی از سوی سازمان برنامه‌و‌بودجه منتشر شد که استمرار پرداخت یارانه‌های نقدی یکی از مهم‌ترین آنهاست. بر این اساس همان‌طور که طی سال‌های گذشته پرداخت یارانه به افراد حاضر در لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام شده، بار دیگر دولت تاکید دارد که به آن ادامه خواهد داد.
این در حالی است که پرداخت یارانه‌های نقدی با توجه به حجم بالای هزینه‌ای که برای جمعیت ۷۷ میلیونی طی سال‌های گذشته به همراه داشته است، از بزرگترین چالش‌های دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به شمار می‌رود و بارها در قالب قانون بودجه مکلف به غربالگری یارانه‌بگیران بوده است، اما اعلام کرده که به دلایلی از جمله نبود بانک‌های اطلاعاتی دقیق نمی‌تواند یارانه‌بگیران پر درآمد را از کم درآمد تفکیک کند.
طبق قانون بودجه، امسال نیز دولت موظف شد که نسبت به حذف یارانه سه دهک بالایی درآمدی به صورت تدریجی اقدام کند، اما تاکنون گزارشی در مورد حذف یارانه‌بگیران پردرآمد در سال جاری از سوی دولت اعلام نشده و حتی برخی خبرها از این حکایت دارد که حذفی انجام نشده است.
دولت در شرایطی به پرداخت‌ یارانه نقدی در سال بعد ادامه می‌دهد که مشخص نیست آیا قرار است مانند سال‌های گذشته و امسال پرداخت‌های همگانی با ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه داشته یا اینکه قرار است مسیری دیگر در پیش گرفته شود تا اینکه بتواند تا حدی از کسری‌های موجود بکاهد.

عمومی
شناسه : 4520
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا