عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در گفت‌وگو با جهان صنعت:

بودجه باید حداقل شرایط اقتصادی را بدتر نکند

جهان صنعت نیوز| عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به کلیات  مطرح شده در لایحه بودجه ۹۸ گفت: بودجه باید در راستای برنامه ششم توسعه باشد؛ به عبارتی در بودجه سال ۹۸ باید یک پنجم برنامه توسعه محقق شود.

او ادامه داد: موضوعاتی که در برنامه ششم به آن اشاره شده نظیر توسعه بخش خصوصی و واگذاری تصدی گری از سوی دولت است؛ به خصوص در شرایط امروز که فشار تحریم ها اقتصاد کشور را دچار بحران کرده، بیش از گذشته باید به این امر اهتمام ورزیده شود.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه در زمان تحریم ها بودجه باید موجب کاهش فشار تحریم براقتصاد کشور شود، گفت: بودجه سال ۹۸ باید به گونه ای طراحی شود که معضلات روابط تجاری که با توجه به تحریم ها افزایش پیدا کرده کاهش یابد و به نوعی هدف بودجه تحقق یک پنجم برنامه ششم توسعه باشد.

آرگون افزود: منظور از متناسب بودن بودجه با شرایط اقتصادی، فراهم کردن زمینه های فعالیت بخش خصوصی و گشایش صادرات غیرنفتی است. در حال حاضر در ظرفیت های صادرات نفتی کشور محدودیت هایی ایجاد شده که باید با توجه به ظرفیت صادرکنندگان غیرنفتی، این کمبود صادرات به نوعی جبران شود.در این صورت می توان تهدید تحریم ها را با توجه به صادرات غیرنفتی تبدیل به فرصت کرد.

او با اشاره به اینکه جهش نرخ ارز سبد درآمدی مردم را کوچک کرده گفت: اعلام شده که ۲۰ درصد افزایش حقوق قرار است در بودجه در نظر گرفته شود، اما با توجه به جهش نرخ ارزی که در ماه های گذشته دیده شده، ۲۰ درصد هم شاید جواب ندهد.افزایش حقوق باید متناوب با افزایش تورم باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: برای اینکه شرایط اقتصادی کشور و دولت بدتر نشود باید هزینه های جاری را کاهش دهیم و بخش بودجه که از درآمدهای نفتی است را به سوی بخش های عمرانی هدایت کنیم،تا وابستگی به درآمدهای نفتی به حداقل برسد و فضای کسب و کار برای بخش خصوصی، توسعه داده شود.

پیشنهاد ویژهگفت‌وگو

شناسه : 4832
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا