ترامپ در حال خاموش کردن آتشی است که علیه ایران به پا کرد

 جهان صنعت نیوز: رایان کاستلو در وب سایت لوبلاگ در تحلیلی با عنوان ” ترامپ یک بحران در مورد ایران به پا کرد حالا می خواهد خاموشش کند”  به رفتن سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرده و معتقد است راه های کاهش تنش با ایران به بن بست رسیده است گزینه جنگ و صلح کنار رفت حالا ترامپ می خواهد آتش را به هر نحوی خاموش کند. سیاستمداران آمریکایی باید در مقابل ایران یکپارچه شوند و دو دستگی را کنار بگذارند و ترامپ را به سمت مذاکره هدایت کند نه جنگ.

مشروح این مقاله را می خوانیم:

صرف نظر از اینکه افراد از این تغییر استراتژی خوششان می آید یا نه  و راجع به رییس جمهور چه فکری می کنند؛ بازگشتن از استراتژی جنگ و قدم برداشتن برای باز کردن فضای مذاکره بی شک یک پیشرفت بسیار خوب در دیپلماسی است و باید تشویق شود.

سر مشق ترامپ برای رسیدن به توافق در موضوعات مختلف یکسان بوده است. ابتدا او یک بحران درست می کند بعد با درگیر شدن و کشتی گرفتن سعی در آرام کردن بحرانی که خود به پا کرده است می کند و چهره ی سیاسی خود را در نقش یک قهرمان صلح جا می زند.در مورد موضوع کره شمالی او با جمله ی ” آتش و خشم “کره شمالی را تهدید کرد. طبق گزارشات قبل از برگزاری اجلاس با کیم جونگ اون حمله به یک ایالت مسلح هسته ای را در نظر داشت. در مورد ایران، انگار این الگو دارد تکرار می شود. ترامپ طبق نظرات بولتون از برجام خارج شد و طبق گفته خودش قصد حمله ی نظامی به ایران را داشته اما بعد از اینکه به نظرش این کار انسانی نبود، ده دقیقه قبل از شروع حمله،عملیات را متوقف کرده است.

بولتون-چهره متجسم شده از یک شاهین تشنه ی خون و جنگ_ بنا بر گزارشات گفته بود که از عدم موافقیت ترامپ برای همراه شدن با سیاست هایش در راستای جنگ نظامی خسته شده است. برای افزودن به داستان خیانتی که بولتون حس کرده بود گزارش ها می گویند آقای ترامپ  دلش را به وعده های پلکانی رییس جمهور فرانسه امانوئل مکرون  صابون زده است با این امید که صحنه برای ملاقات با رییس جمهور ایران آماده شود. با ترامپی که به دنبال یک توافق است و بولتونی که همچنان به دنبال جنگ نظامی است ( یک جنگ جدید با ایران و ادامه ی جنگ ابدی در افغانستان) دوره ی مفید بودن بولتون در  کاخ سفید تمام شد و بولتون با سماجت اش در رسیدن به جنگ گور خودش را کند و برگه ی اخراج خودش را امضا کرد.

متاسفانه بیشتر نقد ها و انرژی منتقدین صرف تنش ها و جدال های بین حلقه ی مشاورین و تصمیم گیری ترامپ شد.همچنان کسانی هستند که اخراج بولتون را اشتباه می دانند اما می ترسند که رییس چمهور کور کورانه با تحریک بولتون وارد جنگی با ایران شود که از جنگ ۲۰۰۳ امریکا با عراق زیان آور تر شود. در واقع انتقاد اصلی و جدی که باید به ترامپ شود استخدام کردن یک سیاستمدار بازنشسته جنگ افروز ازابتدای تشکیل کابینه اش می باشد. همانطور که با خارج شدن از برجام باعث ایجاد یک بحران شد، اعتبار ایالات متحده را زیر سوال برد و تعهد ایران برای اجتناب از تلاش برای ساخت سلاح هسته ای را ازبین برد و وضعیتی را پدید آورد که چند دقیقه با یک جنگ مخرب و  نابود گر برای نسل ها فاصله داشت.

این بحران خود ساخته ی ترامپ است که حالا اگر می خواهد به یک توافق دست پیدا کند باید خودش گره هایی که افکنده را باز کند. تعصب ترامپ به سیاست “فشار حداکثری” موقعیت های دیپلماتیک زیادی را از ایران گرفته است  و ایران هرگز حاضر نخواهد شد با ترامپ پشت یک میز بنشیند، دست بدهد و عکس بیاندازد بخاطر اینکه ترامپ بد ترین مشاور اش را از کابینه اش اخراج کرده است.مقامات ایرانی از خارج شدن ترامپ از برجام و اعمال کردن تحریم های جدید بسیار خشمگین اند و تا زمانی که شرایط به عقب بر نگردد حاضر به عقب نشینی نخواهند شد.

ترامپ از نظر همکاران و هم صحبتان بین المللی که بتوانند راه را برای مذاکره باز کنند در مضیقه نیست. پیشنهاد گشایش یک کانال پانزده میلیارد دلاری از طرف فرانسوی ها برای جلوگیری از خسارت دیدن ایران در صادرات نفت می توانست یک پیشرفت بسیار خوب در راستای آرام سازی و آماده سازی فضا برای مذاکره باشد. در کنار آن خیلی از ملت های دیگر مانند هند یا ژاپن مشتاق اند که تنش ها از بین برود و بتوانند روابط اقتصادی خود با ایران را از سر بگیرند.

جایی که ترامپ با مخالفت های  شدید مواجه می شود، در تیم مشاوران و حزب خودش است. سیاستمداران و وزیر خارجه ترامپ مایک پمپئو همچنان موانع بزرگ و جدی در رسیدن به یک توافق جدی هستند مگر اینکه ترامپ یک عزم جدی برای مذاکره داشته باشد و تمام موانع را از سر راه بردارد. قطعا در مسیر مذاکره ترامپ-ایران کمک های بین المللی خواهد رسید.

تا زمانی که ترامپ به روی آزدیخواهان جمهوری خواه  مانند رند پال و قانون گذاران طرفداراش حساب باز می کند، نمایندگان کنگره طرفدار نظرات بولتون همچان می توانند برای مذاکره خطرناک باشند. سناتور ها تد کروز،تام کاتن و مارکو روبیو، از قبل شروع به تحریک دولت برای لغو کردن تحریم های کلیدی کرده اند. این روند با تد کروزی که از مخالفین اصلی سیاست های ترامپ علیه ایران است آغاز شده است ؛به این امید که ایران محدودیت هایش را برای غنی سازی اورانیوم ترک نکند و گام چهارمی در کار نباشد.در کنار آن اگر ترامپ از گوش کردن به نصحیت جنگ افروز ها خود داری کند آن ها با قرص خواب هم که شده رییس جمهوری را با طناب می بندند!

نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو که در چند روز آینده با انتخابات مواجه هست بار ها اعلام کرده است که از ملاقات روحانی- ترامپ احساس خطر می کند و اگر دوباره انتخاب شود به تنهایی می تواند همه چیز را برای مذاکره خراب کند. در آخر خیلی از حامیان مالی آقای ترامپ پول بسیار هنگفتی خرج کردند تا توافقی که اوباما به دست آورد به شکست منجر شود و حالا ترامپ بدون توجه به متن قرار داد با فضای حاکم امید دارد یک قرار داد جدید با ایران امضا کند.

با تمام این احوال هر چه این زمان به درازا بکشد احتمال جنگ پررنگ تر می شود، سیاستمداران اصلی که در راه رسیدن به مذاکره و توافق و دوری از جنگ زیان آور سنگ اندازی می کنند باید بدانند که ممکن است فرصتی دیپلماتیک تر و بهتر از حالا تا مدت های زیادی مجددا پدید نیاید و باید به جای دعوا های حزبی و بازی های سیاسی ترامپ را تحریک و فضا را برای مذاکره آماده کنند.

سیاسی
شناسه : 48347
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا