سیدکاظم اکرمی وزیر آموزش و پرورش کابینه موسوی:شاهد حجم بالایی از نهادهای موازی هستیم

وحدت و انسجام جامعه ترک برداشته است/اگر معلمی یک تا دو ملیون تومان می‌گیرد حقوق وزیر چقدر است؟

جهان صنعت نیوز| سید کاظم اکرمی وزیر آموزش و پرورش کابینه میرحسین موسوی گفت: در سال‌های نخست انقلاب دولت اختیار تام داشت و تصمیم‌گیر نهایی بود. من گاهی برای اخذ اجازه برخی تصمیمات پیش حضرت امام (ره) می‌رفتم و ایشان هربار می‌گفتند به دولت مراجعه کنید و از نخست وزیر اجازه بگیرید. اکنون در برابر آن دولتی که اختیار تام داشت شاهد حجم بالایی از نهادهای موازی هستیم.

وی افزود: به یاد دارم در مجلس اول که بنده هم در انتخابات میان دوره‌ای وارد قوه مقننه شدم یکی از نمایندگان که از رجال سیاسی و مبارزان پیش از انقلاب بود برای انجام وظایف نمایندگی فرش خانه خود را فروخت؛ چرا که از لحاظ حقوق هم نمایندگان و هم وزرا با کارمندان معمولی تفاوت چندانی نداشتند. در وزارت آموزش و پرورش به یاد دارم که حقوق معاونین وزارت خانه تنها سه برابر کارمندان بود. کارمند هم البته احساس می‌کرد این میزان حق معاون است. امروز نمی‌دانم اگر معلمی یک تا دو ملیون تومان می‌گیرد حقوق وزیر چقدر است.

اکرمی گفت: در همین دولت اخیر چند وزیر در آغاز گفتند ما چندین میلیارد سرمایه داریم، فردا نپرسید اینها از کجا آمد. درست است که آنها خواستند صداقت داشته باشند اما از آن طرف هم در همان ابتدا مردم حجم بالای تفاوت خود را با وزیر متوجه می‌شوند. این جدایی‌ها است که آن وحدت و انسجام ملی سال‌های نخست را روز به روز کمتر کرده است.

وی افزود:  تا روزی که امام در قید حیات بودند هم برخی نهادها از دخالت در سیاست نهی شدند و البته خودشان هم نمی‌خواستند در کار دولت دخالت کنند؛ امروز سیاست خارجی ما چند سر دارد. متاسفانه نهاد‌های موازی با دیدگاه‌ها و نظرات متفاوت از جمله مواردی هستند که در مواردی موجب به هم ریختن وحدت و انسجام ملی می‌شوند.

این فعال سیاسی گفت: بحث بعدی موضوع فساد در دستگاه‌های دولتی است. آن زمان فسادی وجود نداشت یا من در یادم نیست که در روزنامه یا رسانه‌ای جمعی سخن از فساد دستگاه‌های دولتی وجود داشته باشد. در این دوره همچنین نحوه برخورد اقتصادی دولت با مردم به نحوی بود که آنها احساس می‌کردند همه درآمد نفت و درآمدهای دیگر صرف خود کشور می‌شود؛ الان مردم در فضای مجازی خیلی خبرها را می‌خوانند که مدعی مصرف پول‌های نفت در خارج از کشور هستند. من صحت و سقم این اخبار را نمی‌دانم اما مردم این خبرها را می‌بینند.  الحمدالله من شرایطی دارم که مردم را از نزدیک می‌بینم و با آنها سرو کار دارم گاهی به مسجد می‌روم و برخی فکر می‌کنند من هنوز سمتی دارم و برای بیان مشکلاتشان مراجعه می‌کنند.

پیشنهاد ویژه
شناسه : 4938
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا