رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت و گو با جهان صنعت:

خودرو باید گران شود

جهان صنعت| محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت وگو با جهان صنعت گفت: بسیار واضح است که قیمت های حال حاضر بازار برای خودروساز بیش از گذشته زیان آور است.

او اظهار داشت: قیمت های خودرو در حال حاضر بسیار پایین است و این اتفاق موجب شده  قطعه سازان سودی از فروش خودرو نمی کنند. در حال حاضر وضعیت بازار به گونه ای است که مشکلات بزرگی برای خودروساز و قطعه ساز به وجود آورده است.

محمدرضا نجفی منش معتقد است که حتما باید قیمت ها افزایش پیدا کند که قطعه سازها بتوانند زنده بمانند و با خودروهایی که در بازار به فروش می رسد رقابت کنند.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به تجربه گذشته از افزایش قیمت خودرو، ادامه داد: زمانی با دلار ۷ تومان کار می کردیم و پیکان ۱۷ هزار تومان بود. دلار ۴۰ تومان شد، قیمت پیکان ۵۰ الی  هزار ۶۰ تومان شد. همانطور که قیمت دلار بالا رفت، قیمت پیکان نیز افزیش پیدا کرد. به عبارت دیگر، هرچه قیمت افزایش پیدا کند، جامعه می تواند خود را تطبیق دهد.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی خاطرنشان کرد: از سال ۹۴ به بعد قیمت خودرو تنها ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد اما دستمزدها نزدیک به ۵۶ درصد افزایش داشته است. همچنین از سال ۶۴ تا به امروز، حجم نقدینگی ۳۰ برابر شده است. پس طبیعی است که امروزه خودروسازان اگر افزایش قیمت نداشته باشند، ضرر بسیاری می کنند.

او افزود: کما اینکه قیمت خودرو در بازار آزاد آغاز به افزایش کرده است. به عبارتی در بازار آزاد که حجم معاملات از خودروساز بیشتر است، با قیمت بالا خرید و فروش می شود. به همین ترتیب به هر نحوی که بخواهیم موضوع را بررسی کنیم، شاهد هستیم که خودروساز و قطعه ساز در حال ضرر و زیان است.

پیشنهاد ویژهگفت‌وگو

شناسه : 4991
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا