سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور:

توییتر میلیون‌ها محتوای مجرمانه دارد

جهان صنعت نیوز| جواد جاویدنیا  سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره آیین نامه حمایت حقوقی از فعالیت پیام رسان‌های اجتماعی داخلی گفته است که طبق اصل ۲۵ قانون اساسی هر گونه دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران بدون اذن مقامات قضایی خاص و در شرایط خاص ممنوع و قابل تعقیب است که در این آیین نامه هم به آن تصریح شده است.

وی افزود: در موضوع حمایت از مدیران این پیام رسان‌ها نیز تأکید شده است که مسئولیت اولیه محتوای منتشر شده بر عهده کاربر است و مدیر پیام رسان در صورت همکاری کامل با دستگاه قضایی و ارائه اطلاعات کاربری که مرتکب جرم شده است، هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

بنا به گفته جاویدنیا دادستانی کل کشور سعی کرده است غالب مواردی که نسبت به مدیران پیام رسان‌ها مطرح می شود را به گونه‌ای مدیریت قضایی انجام دهد که در صورت امکان با تعامل و بدون تشکیل پرونده حل و فصل شود اما مواردی که شاکی خصوصی باشد، وفق مقررات قانونی باید رسیدگی انجام شود و در این زمینه هم نسبت به مساعدت‌های قانونی لازم کاملا آمادگی داریم.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه همچنین درباره فیلترینگ‌ تلگرام گفته است: فیلترینگ تلگرام هر چند با تأخیر اما بر مبنای تصمیم کلیه بخشهای نظام با توجه به مخاطرات جدی امنیتی و اقتصادی آن برای مردم صورت گرفت و در اوایل اجرا بسیار موفق هم عمل کرد و موج مهاجرت مردم از این پیام رسان به سمت پیام رسان‌های داخلی شکل گرفت اما متأسفانه از یک سو بستر لازم برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی فراهم نشد و به میزان مورد نیاز سرور و پهنای باند لازم در اختیار آنها قرار نگرفت .

وی افزود: از سوی دیگر شرایط به نحو دقیقی برای مردم تبیین نشد تا مردم در این حرکت مهم ملی با درک اهمیت آن همراهی لازم را انجام دهند و حتی برخی ضد تبلیغ‌های خارجی و داخلی نیز در این خصوص شکل گرفت، و در گام آخر هم متأسفانه با استناد به عدم امکان پاسخگویی به نیاز مردم از ناحیه پیام‌رسان‌های داخلی به لحاظ شرایط تحمیلی، تصمیم دیگری مبنی بر مجوز ادامه فعالیت پوسته‌های فارسی تلگرام گرفته شد که سبب منفی شدن آمار مهاجرت به پیام رسان‌های داخلی شد.

جاویدنیا گفته است مردم عزیز ما اگر می دانستند که با ادامه حضور در تلگرام ولو از طریق پوسته های فارسی، تلگرام می تواند به اقتصاد کشور ضربه بزند و به اذعان خود کشورهای غربی اسباب سقوط ارزش پول ملی کشور را فراهم کند همان زمان مجدد وارد آن نمی‌شدند.

او گفت: متأسفانه فضای مجازی ایران به صورت رها و غیر قابل کنترل شده و جولانگاه ابزارهای خارجی شده است که نه تنها به قوانین و فرهنگ و اعتقادات ما احترام نمیگذارند بلکه بعضا بصورت هدفمند بدنبال ذائقه سازی و جریان سازی در جهت آسیب رساندن به ملت و نظام ایران هستند.

وی درباره توییتر هم گفت:موضع دادستانی  درباره این موضوع قبلا اعلام شده است. همان گونه که قبلا در رسانه‌ها منتشر شد دادستان محترم کل کشور طی نامه‌ای به طور رسمی غیر قانونی بودن درخواست وزیر را صراحتا به ایشان متذکر شده‌اند. توئیتر حاوی میلیون‌ها محتوای مجرمانه است و مسئولین باید بدنبال تحقق شبکه ملی اطلاعات و حمایت بیشتر از صنعت نرم افزارهای داخلی باشند.

پیشنهاد ویژهدانش و فناوری
شناسه : 5092
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا