ارزیابی محمدرضا باهنر از سفر روحانی به نیویورک

جهان صنعت نیوز:  محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت در یادداشتی که روزنامه ایران منتشر کرده به سفر روحانی به نیویورک پرداخته است.


وی نوشته است:

در نگاهی واقع بینانه نسبت به عملکرد هیأت ایران در سفر به نیویورک می‌توان گفت که این هیأت مواضع جمهوری اسلامی ایران را آشکارا به گوش جهانیان رساند و حسن نیت ایران برای پایان دادن به تنش‌ها در منطقه را اعلام کرد.

طرح «صلح هرمز» که از سوی آقای روحانی مطرح شد اگرچه ممکن است جامع و مانع نباشد چون تشریح جزئیات آن به آقای ظریف موکول شده اما می‌تواند مبنایی باشد برای چاره‌اندیشی جدی در جهت ساماندهی به اوضاع آشفته منطقه خاورمیانه که در آتش درگیری‌ها، سوء تفاهم‌ها و مداخلات کشورهای فرا منطقه‌ای می‌سوزد و ظرفیت‌های کشورهای همسایه به جای تقویت همکاری‌ها و نفع رساندن به ملت‌ها، در جهت دیگری میل پیدا کرده است.

دیدارهای متنوع و فشرده سران کشورها و بخصوص اروپایی‌ها با رئیس جمهوری کشورمان حکایتگر این نکته بود که تلاش‌های امریکا برای نشان دادن انزوای ایران راه به جایی نبرده است. به هر روی نفس این دیدارها بیانگر جایگاه و نقش‌آفرینی قابل توجه ایران در مناسبات منطقه‌ای و حتی جهانی است. آقای روحانی همچنین در گفت‌وگوهایی که با رسانه‌های مختلف از جمله امریکایی داشت و از جمله دیداری که با نخبگان و اندیشمندان امریکایی داشت، توانست منطق و موضع بحق ایران را رو در رو و بدون واسطه با آنها در میان بگذارد که در حقیقت ارتباط با افکار عمومی امریکایی‌ها هم بود. نکته قابل تأمل دیگر موضع منطقی و مقتدرانه رئیس جمهوری درباره اتهامات امریکایی‌ها و سه کشور اروپایی درباره حمله به تأسیسات نفتی عربستان بود.

حساب امریکایی‌ها که مشخص است اما اروپایی‌ها که تعهدات خود را در برابر ایران انجام نداده‌اند حق ندارند این گونه بدون سند و مدرک علیه تهران موضع بگیرند. آنها که مدعی هستند برترین تکنولوژی‌ها را در اختیار دارند، شایسته نیست اتهاماتی را بدون سند وارد کنند. امروز افکار عمومی جهان چنین اتهامات واهی را نمی‌پذیرند درحالی که بزرگترین جنایات تاریخ بشری در یمن با تجهیزات و تسلیحات اروپایی و امریکایی توسط سعودی‌ها و اماراتی‌ها صورت می‌گیرد.

پاسخ‌های روحانی به این اتهام زنی‌ها و به رخ کشیدن بی پایه بودن ادعاهای آنها هم در خور توجه است آن هم در محلی که جهان اخبار و تحولات آن را رصد می‌کند.

در مجموع فارغ از برخی حواشی، سفر آقای روحانی از این جهت که از یک تریبون جهانی برای اعلام مواضع جمهوری اسلامی ایران بهترین بهره را برد قابل دفاع است.

سیاسی
شناسه : 51298
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا