حلقه محاصره دموکرات‌ها علیه ترامپ تنگ‌تر می‌شود

جهان صنعت| روزنامه الدیار لبنان در خبری اعلام کرد: برخی مسئولان سابق دولت آمریکا به رئیس‌جمهور این کشور پیشنهاد کردند مذاکرات خود را با دادستان‌های آمریکا برای معامله و تقدیم استعفا در مقابل دستیابی به حکمی تخفیفی آغاز کند.

این روزنامه نوشت: به اعتقاد مسئولان سابق و اعضای دموکرات کنگره آمریکا که با رسانه‌ها گفت‌وگو کردند عزل سرنوشت حتمی رئیس‌جمهور آمریکاست و این امر بعد از صدور حکم زندان برای مایکل کوهن وکیل سابقش به جرم خرید سکوت زنانی که با ترامپ رابطه جنسی داشتند افزایش بیشتری پیدا کرده است.

آدام اسمیت نماینده دموکرات که قرار است از ماه آینده میلادی رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا شود روز چهارشنبه به سی‌ان‌ان گفته بود که ما در ماه ژانویه امکان متهم کردن رئیس‌جمهور را با وزارت دادگستری بررسی خواهیم کرد.

ریچارد پینتر که در دوره ریاست‌جمهوری بوش پسر وکیل ارشد اخلاق در کاخ سفید بود هم در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: بعد از حکم صادرشده علیه کوهن، ترامپ برای حمایت از خود و خانواده‌اش راهی جز مکلف کردن وکلایش برای مذاکره با دادستان‌های فدرال جهت پذیرش گناهکار بودن و استعفا در مقابل تخفیف مجازات ندارد تا از این پس کشور دوره جدیدی را آغاز کند.

در همین راستا دینیک هیک، عضو دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان هم در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: طی ۲ سال گذشته من در رابطه با تحقیقات انجام‌شده در مورد دخالت‌های روسیه سکوت اختیار کردم، اما بعد از آنچه طی چند هفته گذشته شاهد آن بودیم و اتهاماتی که به نزدیکان رئیس‌جمهور زده می‌شود با اطمینان کامل می‌گویم که در آغاز دوره پایان دولت ترامپ هستیم.

البته او در پاسخ به پرسشی که آیا این عزل پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ انجام می‌شود یا نه، گفت: آنچه که می‌دانیم این است که او قانون تبلیغات انتخاباتی را نقض کرده و رابرت مولر دادستان ویژه در حال تنگ‌تر کردن حلقه محاصره اوست. همه می‌دانیم که توطئه‌ای بین برنامه انتخاباتی ترامپ و #روسیه وجود دارد و ۱۶ نفر از اعضای برنامه تبلیغاتی‌اش با ماموران روس یا روسیه تماس داشته‌اند. دموکرات‌ها روند پیچیده عزل را آغاز خواهند کرد، امری که مدت زمانی طولانی را به خود اختصاص خواهد داد، این کار بعد از آنکه آنها در ژانویه اکثریت را در مجلس نمایندگان به دست می‌آورند با متهم کردن رئیس‌جمهور آغاز می‌شود و سپس به مجلس سنا که در اختیار جمهوری‌خواهان است برده می‌شود تا در آنجا رئیس‌جمهور محاکمه شود، بعد از آن در مورد گناهکار یا بیگناه بودن او رای‌گیری می‌شود تا مشخص شود عزل خواهد شد یا نه.

عزل رئیس‌جمهور در آمریکا نیازمند دو سوم آرا است، امری که در سایه سلطه حزب رئیس‌جمهور بر مجلس سنا دور از دسترس است، اما احتمال پشت کردن جمهوری‌خواهان به ترامپ همانند کاری که آنها با ریچارد نیکسون انجام دادند وجود دارد. این امر البته به میزان اسناد و مدارک قاطعی بستگی دارد که مولر در پایان تحقیقات خود جمع‌آوری می‌کند و نشان می‌دهد که مستاجر کاخ سفید قانون‌شکنی‌هایی مستحق عزل انجام داده یا خیر.

پیشنهاد ویژه

شناسه : 5263
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا