رهایی ۷۰۰ میلیون چینی از فقر طی ۴۰ سال گذشته

جهان صنعت| ‘لیو یونگ فو’ در جمع خبرنگاران تاکید کرد پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ همه جمعیت فقیر کنونی روستایی چین از فقر نجات پیدا کنند و دیگر شاهد یک شهرستان فقیرنشین در کشور نباشیم که نشان از معجزه روش فقرزدایی چین است.

او با اشاره به اینکه امسال برابر با چهلمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز است تاکید کرد ظرف ۴۰ سال گذشته نرخ فقر در روستاهای چین از ۹۷٫۵ درصد پیوسته کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۸ این شاخص به کمتر از ۲ درصد برسد.

رییس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین علت اصلی موفقیت چین در فقرزدایی را انتخاب راهی منطبق با وضعیت چین اعلام کرد.

او ویژگی اصلی این مسیر را رهبری حزب کمونیست چین و نقش دولت در آن عنوان کرد و افزود: جمعیت چین عظیم و تعداد فقیران آن خیلی زیاد است، بدون اقدامات نظام‎مند و گسترده، این مساله حل نمی‌شود.

‘لیو’ دومین ویژگی را پایبندی بر آبادانی منطقه و نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: راه اندازی نظام ارزیابی چند جانبه دقیق و سختگیرانه از دیگر دلایل موفقیت چین در اجرای این طرح بزرگ است.

به گفته وی برای تضمین کارایی آبادانی و فقرزدایی، چین همواره بر سیستم نظارت و ارزیابی دقیق پایبند بوده و تا حد امکان از ‘فقرزدایی جعلی’ جلوگیری و امور فقرزدایی را با دقت عملی می‎کند.

رئیس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین تاکید کرد کسانی که می‌‎خواهند با سو استفاده از امکانات در اختیار گذاشته شده، روزگار را به بطالت بگذارند، موفق نمی‌شوند.

وی ادامه داد: چین یک سیستم اطلاعات فقرزدایی سراسری دارد که نشان می‎دهد چه کسی متعلق به جمعیت فقیر است، علت فقر او چیست و چه اقدامی برای کمک وی انجام شده است.

لیو با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳ تا کنون هر سال ۱۰ میلیون نفر از فقر و تهیدستی رهایی یافته اند تصریح کرد اکنون امور عمده کمک به فقیران در مناطق بسیار فقیر مانند منطقه خودمختار تبت، مناطق تبتی نشین چهار استان ‘چین های’، ‘یون نن’، ‘شی چوان’ و ‘گانسو’، ناحیه جنوبی منطقه خودمختار ‘ایغور شین جیانگ’ و ایالت ‘لیانگ شن’ استان ‘شی چوان’، ایالت ‘نوجیانگ’ استان ‘یون نن’ و شهرستان ‘لین شیای’ استان گانسو که شرایط طبیعی آنها سخت و پایه اقتصادی آن ضعیف است، انجام می شود.

به گفته وی علاوه بر این، عملیات فقرزدایی همچنین در همه شهرستان هایی که نسبت فقر آن از ۱۸ درصد بیشتر است و همه دهکده‌هایی که نسبت فقر آن از ۲۰ درصد بالاتر باشد در حال اجراست.

لیو گفت: در مجموع ۳۳۴ شهرستان بسیار فقیر هدف عمده فقرزدایی چین در دو سال آینده خواهند بود.

او با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت چین در فقر به سر می‎برند تاکید کرد چین اقدامات متفاوتی در قبال جمعیت فقیر اتخاذ خواهد کرد کسانی که توان کار دارند به توسعه صنایع یا کسب و کار در مناطق خارجی تشویق می‎شوند در قبال جمعیت فقیر بدون توان کار نیز به طور عمده تامین اجتماعی، حداقل شرایط زندگی را ارائه می دهد.

رئیس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین با اشاره به اینکه برای تحقق هدف فقرزدایی تا سال ۲۰۲۰ هنوز دو سال مانده است افزود: افزایش درامد سرانه جمعیت فقیر به چهار هزار یوان، نداشتن نگرانی در مورد خوراک و پوشاک، برخورداری از آموزش همگانی، خدمات درمانی پایه و مسکن امن از جمله شاخص های مبارزه با فقر است و اگر چنین مسائلی به عنوان خط قرمز حل نشود، هدف رهایی از فقرزدایی مطلق محقق نمی شود.

لیو عنوان کرد چین همواره با روی باز تجربیات کشورهای خارجی در زمینه فقرزدایی را یاد گرفته است و به طور فعال با آفریقا، آمریکای لاتین، آسه آن و کشورهای یک کمربند- یک جاده در زمینه فقرزدایی همکاری داشته تا در زدودن فقر از چهره جهان سهمی داشته باشد.

عمومی
شناسه : 5329
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا