جدیدترین خبر از پیگیری افزایش وام خرید مسکن

جهان صنعت نیوز:  بازار مسکن چند ماهی است که در رکود غیرتورمی به‌سر می‌برد. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی در شهریور ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲گانه ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تومان اعلام شد.

این قیمت در مقایسه با متوسط قیمت مردادماه با ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان حکایت از کاهش ۳٫۵درصدی قیمت‌ها داشت. به‌گفته سازندگان و دست‌اندرکاران، بازار مسکن کشور دچار رکودی شده که احتمالاً تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت.

افزایش بیش از ۱۰۰درصدی قیمت‌ها از اواخر سال ۹۶ تا اوایل امسال شرایطی را به‌وجود آورده تا کمترین معاملات مسکن طی یک ربع قرن اخیر در سامانه کد رهگیری ثبت شود.

چندی پیش نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره بازار مسکن با پیش‌بینی رکود بی‌سابقه مسکن در نیمه دوم امسال  ، گفته بود:‌ در برخی شهرهای اطراف تهران از جمله پرند متوسط قیمت مسکن ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی درباره بازار مسکن در پاییز و زمستان ۹۸ اظهار کرد: امسال شاهد رشد ۱۲۰درصدی قیمت مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن را فراهم کرده است. پیش‌بینی می‌کردیم به‌دلیل رکود قیمت‌ها در تابستان کاهش یابد، و احتمال می‌دادیم واحدهای بالای ۱۵۰ متر تا پایان شهریور ۳۰ درصد ارزان‌ شوند که این اتفاق زودتر به‌وقوع پیوست.

نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در واحدهای کوچک‌متراژ نیز نزول قیمتی آغاز شده به‌طوری که در شهرهای اطراف تهران از جمله پرند متوسط قیمت ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

عقبایی با اشاره به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت واحدهای کوچک‌متراژ در تهران، یادآور شد: به‌عنوان مثال یک آپارتمان که پیش از این ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد الآن به ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است. در  پاییز و زمستان رکود عمیق در بازار را پیش‌بینی می‌کنیم که بی‌سابقه بوده و در ۲۵ سال اخیر در میزان معاملات نمونه آن را ندیده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که تیرماه امسال میزان معاملات مسکن ۳۰۰۰ فقره بود، افزود:‌ در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ هزار فقره قرارداد مسکن در سامانه کد رهگیری ثبت شده بود.

وی با تأکید بر این‌که رکود بازار مسکن تا پایان امسال ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با توجه به این‌که پیک جابه‌جایی در بازار مسکن به اتمام رسیده و تقاضا کمتر شده،‌ نرخ اجاره‌بها ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

در این شرایط ناتوانی مالی مردم برای ورود به بازار باعث شده تا برنامه‌های بانک مسکن به‌عنوان بانک تخصصی حوزه تأمین مالی این حوزه دچار چالش‌هایی شود به‌طوری که چندی پیش مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن تسهیلات اوراق حق تقدم به واحدهای مسکونی ۲۵ساله پرداخت خواهد شد. طی دو سال اخیر به‌واسطه افزایش قیمت مسکن، این اوراق اثرگذاری خود در تأمین مالی متقاضیان استفاده از آن را از دست داده است، وضعیتی که در نهایت باعث شده تا قیمت این اوراق به زیر ۴۰ هزار تومان سقوط کند.

پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن

به‌تازگی نیز رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن از سیاست این بانک برای کاهش قیمت مسکن خبر داده و گفته است: برنامه‌ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان نداریم.

وی با ابراز این‌که افزایش تسهیلات با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که وجود دارد با احتیاط دنبال می‌شود چراکه در سال‌های گذشته بخش مسکن، تنش و شوک‌هایی فراوانی را تجربه کرد، گفت:‌ تصمیماتی که از سوی بانک اخذ می‌شود نباید منتج به ایجاد شوک به بخش مسکن شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر، شرایط برای افزایش سقف تسهیلات فراهم نیست چون قبل از هر اقدامی باید برای تأمین منابع مالی آن تمهیداتی اندیشید، در عین حال، ضرورت دارد تا آثار افزایش تسهیلات بر قیمت واحدهای مسکونی ارزیابی شود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن سیاست کاهش متوسط قیمت مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن است که امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

 

اخبار برگزیدهاقتصاد کلانپیشنهاد ویژه
شناسه : 54640
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا