هشدار كره‌شمالي به آمريكا؛

روند خلع سلاح اتمی می‌تواند متوقف شود

کره‌شمالی با انتشار بیانیه‌ای به تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه تن از مقامات ارشد این کشور واکنش نشان داده است‌. پیونگ‌یانگ هشدار داده رویکرد واشنگتن می‌تواند منجر به توقف همیشگی روند خلع سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره شود‌.
کره‌شمالی هشدار داده اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌های آمریکا علیه این کشور می‌تواند مسیر خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره را برای همیشه متوقف کند‌.
پیونگ‌یانگ شامگاه یکشنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای وزارت خارجه آمریکا را متهم به داشتن انگیزه‌های پنهانی کرد و گفت این وزارتخانه به دنبال بازگرداندن روابط دو کشور به وضعیت سال پیش است‌. در این بیانیه که توسط خبرگزاری رسمی کره‌شمالی کی‌سی‌ان‌ای منتشر شده، آمده واشنگتن باید با توجه به سابقه گذشته آمریکا و کره‌شمالی متوجه باشد که تحریم‌ها و اعمال فشار کاری از پیش نخواهند برد‌.
رییس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی ماه ژوئن امسال در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند‌. در این دیدار که اولین ملاقات یکی از روسای جمهوری آمریکا با رهبر کره‌شمالی از زمان تاسیس این کشور به شمار می‌رفت، کیم جونگ اون وعده داد تا اقدامات لازم را برای خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره انجام دهد‌.
با این همه از آن زمان تاکنون جزئیات این اقدامات مشخص نبوده و در روند مذاکرات میان آمریکا و کره‌شمالی نیز پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است‌. ماه نوامبر قرار بود وزرای خارجه آمریکا و کره‌شمالی با یکدیگر ملاقات و گفت‌وگو کنند، اما به طور ناگهانی اعلام شد دیداری میان این دو مقام عالی‌رتبه صورت نخواهد گرفت‌.
آمریکا هفته گذشته سه مقام ارشد کره‌شمالی را به اتهام نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود گنجاند‌. یکی از این افراد چو ریونگ‌هائه است که گفته می‌شود از معتمدان و مشاوران نزدیک کیم جونگ اون است‌.
کره‌شمالی در بیانیه خود اعلام کرده دونالد ترامپ بارها در مورد بهبود روابط با کره‌شمالی ابراز تمایل کرده اما وزارت خارجه آمریکا به دنبال بازگرداندن روابط میان پیونگ یانگ و واشنگتن به وضعیت سال گذشته است که با تبادل آتش همراه بود‌. در این بیانیه آمده در ماه‌های گذشته سیاستمداران عالی‌رتبه آمریکایی از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور تقریبا هر روز به طور خصمانه‌ای کره‌شمالی را مورد توهین قرار داده‌اند‌.
کره‌شمالی اضافه کرده تحریم و اعمال فشار علیه این کشور با این هدف که پیونگ یانگ از تسلیحات هسته‌ای خود دست بکشد، بزرگترین اشتباه محاسباتی به شمار می‌رود‌.
احتمال می‌رود ترامپ و کیم جونگ اون در سال آینده میلادی دوباره با یکدیگر ملاقات کنند‌. رییس‌جمهور آمریکا ماه سپتامبر اعلام کرد که نامه‌ای گرم و صمیمانه از سوی رهبر کره‌شمالی دریافت کرده است‌.
کاخ سفید در مورد محتوای این نامه سکوت کرده و تنها گفته بود که منظور اصلی این نامه ابراز تمایل و درخواست بررسی برگزاری یک ملاقات دیگر میان رهبر کره‌شمالی و رییس‌جمهور آمریکا بوده است‌. در مورد دیدار احتمالی ترامپ و کیم‌جونگ اون در سال ۲۰۱۹ هنوز هیچ جزئیاتی از جمله در مورد تاریخ و محل برگزاری منتشر نشده است‌. کره‌شمالی ماه نوامبر امسال اقدام به آزمایش یک فروند موشک کرد‌. خبرگزاری دولتی این کشور گزارش کرده بود ارتش یک فروند موشک تاکتیکی فوق مدرن با توانمندی بالا را با موفقیت آزمایش کرده است‌. گفته شده بود رهبر کره‌شمالی با حضور در محل آزمایش، شخصا دستور پرتاب این موشک را صادر کرده است‌.

عمومی
شناسه : 5536
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا