وابستگي به قطعات خارجي خودرو كمتر مي‌شود

افزایش میزان تولید خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌ای تدوین شده تا به سرعت به سمت داخلی‌سازی قطعات خودرو حرکت کنیم‌.
رضا رحمانی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت صنعت قطعه‌سازی خودرو گفت: جلسه به این موضوع اختصاص داشت و گزارشی از وضعیت موجود این صنعت و راهکارها و تدابیری که باید اتخاذ شود ارائه شد‌. وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های خوب تولید در ماه‌های گذشته افت تولید داشتیم اما چند هفته‌ای است که این روند بهبود یافته و میزان تولید در حال افزایش است‌.
وی با اشاره به تعهدات خودروسازان و پیش‌فروش‌هایی که از گذشته و سال قبل انجام شده گفت: لازمه عمل به این تعهدات این است که تولید بیشتر شود‌.
وزیر صنعت افزود: خودروهایی که تولید بیشتری دارند، بیش از ۸۰ درصد داخلی‌سازی شده با این حال در برخی موارد ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزبری داریم که برای آنها باید به سرعت به سمت داخلی‌سازی حرکت کنیم‌. وی افزود: در این جلسه قرار شد قطعاتی که وارد می‌شود به سرعت در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد‌. وی گفت: باید وابستگی خود را به قطعات خارجی کمتر کنیم تا هم قیمت تمام‌شده کاهش یابد و هم از توانمندی‌های داخلی استفاده بیشتر شود‌. وی افزود: برای زنجیره قطعه‌سازی که در اکثر استان‌ها موجود است و فرصت اشتغالزایی خوبی وجود دارد تمهیداتی اندیشیده شد تا مشکلی در آینده نداشته باشیم‌.
همچنین وزیر صمت گفت: برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی، پیش‌بینی شده خودروها با ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره پنج درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم‌. رحمانی در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ که با موضوع بررسی مسائل مربوط به خودرو برگزار شد اظهار داشت: برای تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمولی پیش‌بینی شده خودروها با پنج درصد زیر قیمت بازار عرضه شود و هفته بعد دوباره پنج درصد کاهش مجدد قیمت خواهیم داشت تا در نهایت به قیمت متعادل بین کارخانه و بازار برسیم‌. وی با بیان اینکه هم‌اکنون به دلیل کمبود نقدینگی با کاهش تولید یا تولید ناقص در خودروسازی‌ها مواجه هستیم گفت: دیروز جلسه‌ای با معاون اول رییس‌جمهور درباره تامین نقدینگی قطعه‌سازان و خودروسازان داشتیم که در این خصوص تصمیم‌گیری شد و این تصمیم به افزایش تولید کمک خواهد کرد‌.
میزان تولید خودرو در حال بهبود است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وضعیت تولید در صنعت خودرو در حال بهبود است و تلاش می‌کنیم میزان تولید خودرو افزایش یابد و مشکلی برای تامین خودرو نباشد‌. رضا رحمانی پس از جلسه مشترک با کمیسیون اصل ۹۰ افزود: خودروسازان متعهد شده‌اند همه تعهدات خود را بر اساس قراردادهایی که با مشتریان دارند انجام دهند‌. وی با بیان اینکه آخرین تصمیم درباره قیمت خودرو به شهریور بازمی‌گردد گفت: مصوبه آن زمان، این بود که خودرو در حاشیه بازار عرضه شود و به تدریج قیمت بازار کاهش یابد؛ هر بار قیمت پنج درصد کمتر از دفعه پیش عرضه شود تا قیمت در نهایت به تعادل مورد تایید سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برسد‌.

عمومی
شناسه : 5603
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا