عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تُن

جهان صنعت نیوز:  آژانس اقدام ایران در خصوص ازسرگیری فرآیند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را تائید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۸ نوامبر با انتشار گزارشی عبور ذخایر آب سنگین ایران از مرز ۱۳۰ تن را تایید کرد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، با اعلام این خبر افزود:« به دنبال اطلاع ایران به آژانس در روز شنبه، بازرسان آژانس روز ۱۷ نوامبر از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید و راستی آزمایی کردند که میزان ذخایر آب سنگین ایران به ۱۳۱/۵ (یکصد و سی و یک ممیز پنج) متریک تُن رسیده است».

آژانس هفته گذشته هم اقدام ایران در خصوص ازسرگیری فرآیند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را تائید کرد. این چهارمین گام ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام به‌شمار می رود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته با انتشار گزارش اعلام کرد که ایران غنی سازی یو اف ۶ را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به ۴٫۵ درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ ۳ نوامبر، ۳۷۲٫۳ کیلوگرم اعلام شده است

این گزارش اذعان کرد که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد، و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد. ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده اس. یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها بویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات خود، آن هم طبق برجام آغاز کرد.

در بیانیه روز ۱۸ نوامبر اتحادیه اروپا آمده است: ما بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی اعضا و نیز بر اراده خود بر ادامه تمامی تلاشها برای حفظ قرارداد هسته ای که منافع همگان را تامین می کند تاکید می کنیم. ایران باید بلافاصله به اجرای کامل تعهدات برجامی اش بازگردد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز ۱۸ نوامبر پس از پایان نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تصریح کرد: به‌ رغم دشوار شدن حفظ برجام، به آن پایبند می‌مانیم.

اخبار برگزیدهسیاسی
شناسه : 62589
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا