رئیس اتاق اصناف تهران در گفت و گو با جهان صنعت نیوز:

اصناف باعث گرانی کالا نیستند

جهان صنعت نیوز| قاسم نوده فراهانی در گفت و گو با جهان صنعت گفت: فروشندگان کالاها را بر مبنای فاکتور می خرند و با ضریب سود مشخص به فروش می رسانند.

او در پاسخ به این سئوال که گفته می شود فروشندگان تمایلی برای کاهش قیمت ندارند اظهارداشت: ما برای همه صنوف ضریب سود داریم این ضریب سود توسط کمیسیون های ضرایب سود وزارت اقتصاد و امور دارایی هر سال تعیین و به اصناف ابلاغ می شود و فروشندگان براساس آن سود خود را مشخص می کنند ، پس دلیلی ندارد با کاهش قیمت کالاها مخالفت کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران تاکید کرد: اصناف باعث گرانی کالا نیستند، بر مبنای خریدی که انجام می شود درصدی سود اضافه می کنند و کالا را می فروشند.

نوده فراهانی با اشاره به گرانی مرغ در روزهای اخیر گفت: در این چند روز مرغ حدود ۵ هزار تومان گران شده است، آیا فروشندگان گران کرده اند؟

او با تاکید بر اینکه گرانی با گرانفروشی متفاوت است، گفت: اگر در حوزه اصناف گرانفروشی انجام شود. مطمئن باشید بازرسان اصناف متخلفان را شناسایی و به سازمان تعزیرات معرفی می‌کنیم تا با آنها برخورد شود،ولی گرانی به اصناف ارتباطی ندارد که تولید کنندگان و واردکنندگان بخواهند با این توجیه کاهش قیمت نداشته باشند.

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، افزود:  کاهش قدرت خرید مردم به دلیل نبود درآمد کافی است. امروز مردم با گرانی مواجه هستند و اگر تاکنون قدرت خرید ۵ قلم جنس را داشتند اکنون می توانند دو قلم ازآن را بخرند.

نوده فراهانی با بیان اینکه اکنون مشکل اصلی وضعیت اقتصادی بی ثباتی است، گفت: با وجود اینکه نرخ ارز کاهش یافته اما ثابت نشده است. درخواست ما به عنوان نماینده اصناف این است که هر نرخی را که برای ارز مشخص می کنند ثابت نگه دارند. در این صورت همه تکلیف خود را می دانند و از واردکننده تا تولید کننده و فروشنده تکلیف خود را می داند. اگر وضعیت نرخ ارز با ثبات همراه شود مطمئن باشید که بازار سامان بهتری خواهد یافت و نظارت و کنترل نیز راحتتر انجام خواهد شد.

اقتصاد کلانگفت‌وگو
شناسه : 6641
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا