شورای امنیت سازمان ملل ابزاری در دست ناقضان حقوق بشر است

جهان صنعت نیوز: در متن این بیانیه آمده است: در این شرایط اولا نیاز به یک تعریف مشترک از حقوق بشر در سطح جهانی داریم، ثانیا ساختارهای بین‌المللی همچون سازمان ملل نیاز به یک بازنگری جدی با هدف برخورد و نگاه یکسان به مقوله حقوق بشر دارد. مادامی که به مقوله حقوق بشر همچون ابزار نگریسته شود چشم‌انداز رعایت حقوق بشر در آینده همچنان مه‌آلود خواهد بود. 

در بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری تصریح شده است:‌ بیش از هفت دهه از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد. اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌ها در عرصه‌های مختلف از بدو تولدش تا ختم حیات است. اعلامیه‌ای که قرار بود معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین بشر. حقوقی همچون حق بر آزادی و برابری انسان‌ها، حق بر حیات، حق بر آزادی اندیشه و بیان و… که بر اساس اعلامیه حق همه‌ انسان‌ها است. حقوق بشر به منزله‌ حقوق “بنیادین” و “فردی” نگریسته می‌شود که به هر انسانی در هر نقطه از جهان فقط به دلیل انسان‌بودنش تعلق می‌گیرد.

«حقوق بشر در دنیای امروز با چالش‌های گوناگونی روبه‌روست؛ و آن گونه که حقوق بشر امروز از نظر سیاسی بدیهی به نظر می‌رسد، اجرای کامل آن امری چندان آسان نیست. با نگاهی گذرا به هفتاد سال اخیر و مسیری که بشریت تا امروز طی نموده است چندان کارنامه درخشانی از وضعیت حقوق بشر و حقوق انسانی به دست نمی دهد و همین طور دورنمای آینده بشریت نیز با توجه به وضعیت امروز حقوق بشر چندان امیدوارانه به نظر نمی رسد. هنوز هم وضعیت جهان به گونه‌ای است که بسیاری انسان‌ها از اینکه حقوقی انسانی دارند آگاه نیستند و تنها آنجا که انسان بداند حقوقی دارد می‌تواند برای برخوردار شدن از آن حقوق مبارزه کند.»

معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری در این بیانیه‌ افزود: حقوق بشر به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت های بزرگ شده است. ابهام در تعریف آن و استفاده ابزاری از آن و معیارهای دوگانه حقوق بشری، یکی از مهمترین کاستی ها و چالش های کنونی ارتقای حقوق بشر در جهان به حساب می آید. بیش از هفت دهه از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته است اما همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر هستیم. از یک سو خاورمیانه دست خوش حوادث بیشماری از جمله نقض حقوق انسانی در یمن و سوریه و عراق و افغانستان است؛ از سوی دیگر نقض حقوق انسانی در کشورهای غربی مدعی دموکراسی و حقوق بشر همگی حکایت از این دارد که همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل حقوق بشر فاصله بسیاری داریم.

در این بیانیه آمده است: طنز تلخ ماجرا اینجاست که در دوران کنونی دولت‌هایی علم حقوق بشر را به دست گرفته اند و پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند که خود سیاهه‌ای از نقض حق های بشری را در کارنامه خود دارند. طنز تلخ تر اینکه این دولت ها با ادعای حقوق بشر و دموکراسی خواهی اقدام به مداخله در امور داخلی کشورهایی می نمایند که تنها تفاوت آن ها، اختلاف ایدئولوژیک در تعریف و معیارهای حقوق بشر می باشد.

«معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری همواره کوشیده در این بین سهم و نقشی هرچند کوچک در شفاف تر شدن این آسمان غبارآلود نقض حقوق بشر در دنیا و پیشبرد وضعیت حقوق بشر به ویژه در ایران اسلامی داشته باشد. امید است که چشم انداز پیش رو با تمامی این تلاش ها به ویژه تلاش های کنشگران و فعالین بی ادعای حقوق بشری، آسمان غبارگرفته نقض حقوق بشر تبدیل به آسمان آبی و شفاف گردد.»

 ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر ماه) به عنوان روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شده است.

اخبار برگزیده
شناسه : 69853
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا