فاجعه هسته‌ای در کمین منطقه خلیج فارس

به گزارش جهان صنعت نیوز به نقل از روزنامه دیلی تلگراف: راکتورهای هسته‌ای در حال ساخت امارات احتمالا راه را برای رقابت تسلیحاتی در منطقه هموار می‌کنند.


پل دورفمن، رئیس گروه مشورتی هسته‌ای اعلام کرد که چهار راکتور هسته‌ای در حال ساخت امارات احتمالا راه را برای رقابت تسلیحاتی در منطقه هموار می‌کنند که همین امر احتمالا فاجعه هسته‌ای مثل فاجعه چرنوبیل را در منطقه خلیج فارس به دنبال خواهد داشت.

رئیس گروه مشورتی هسته‌ای افزود: احتمالا بسیاری از انگیزه‌های ساخت این راکتورها پنهان هستند، اماراتی‌ها به رغم اینکه ادعا می‌کنند به عدم گسترش سلاح هسته‌ای و مسالمت‌آمیز بودن برنامه خود پایبند هستند اما به افزایش توان هسته‌ای خود فکر می‌کنند.

دورفمن هشدار داد که این راکتورها در معرض تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای هوا قرار دارند و این امر احتمالا بر سیستم‌های تهویه و سردکن در داخل این راکتورها تأثیر می‌گذارد. وی هشدار داد که هرگونه حمله موشکی مثل حملات آرامکو احتمالا به فاجعه هسته‌ای زیست‌محیطی مثل فاجعه چرنوبیل منجر می‌شود.

این روزنامه در گزارش خود می‌نویسد: درحالی که قطر، امارات را به تهدید امنیتش از طریق این راکتورها متهم می‌کند امارات این اتهامات را تکذیب کرده است. یمنی‌ها مدعی‌اند که آن‌ها این راکتورها را هدف قرار داده‌اند و اماراتی‌ها می‌گویند که حمله سال ۲۰۱۷ را از طریق سامانه هوایی دفع کرده‌اند. حملات ابقیق و خریص در اواسط سپتامبر نشان داد که سامانه دفاع هوایی احتمالا قادر به مقابله با چنین حملاتی نیست.

دولت قطر پیش از این اعلام کرده بود که نیروگاه هسته‌ای “براکه” امارات که در دست احداث است، تهدیدی خطرناک علیه ثبات منطقه‌ای و محیط زیست است. وزارت امور خارجه قطر در نامه‌ای به مدیر آژانس انرژی هسته‌ای اعلام کرد، دوحه نگرانی زیادی درباره راه‌اندازی “نیروگاه براکه” دارد.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژه
شناسه : 77166
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا