علت بازداشت سفیر بریتانیا در تهران چه بود

جهان صنعت نیوز: وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای بازداشت سه ساعته سفیر خود در تهران را اقدامی “بی دلیل و ناموجه” دانسته و آن را “نقض فاحش” قوانین بین المللی خوانده است.


پیشتر گزارش شده بود که راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران در جریان تجمعی که برای یادبود قربانیان پرواز ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین در مقابل دانشگاه امیر کبیر برگزار شده بود بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده است.

در بیانیه دومینک راب وزیر خارجه بریتانیا آمده است: “دولت ایران در حال عبور از یک گذرگاه مهم است. می تواند به حرکت خود به سوی وضعیتی منزوی و طرد شده با همه پیامدهای سیاسی و اقتصادی که این روش در پی دارد ادامه دهد، یا گام هایی برای رفع تنش و تعامل در مسیری دیپلماتیک بردارد.”

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت: “ایران سفیر بریتانیا در ایران را دستگیر کرد. این ناقض کنوانسیون وین است، ما از رژیم ایران می خواهیم رسما به خاطر نقض حقوق سفیر، از بریتانیا عذرخواهی کند و به حقوق کلیه دیپلمات ها احترام بگذارد.”

ایران ابتدا گزارش ها از هدف گرفتن پرواز ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین از تهران به کی یف را تکذیب می کرد و یک سخنگوی دولت حتی کشورهای غربی را به “دروغگویی و مشارکت در جنگ روانی” متهم کرد.

هواپیما دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران در جنوب غربی این شهر هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

 

قربانیان شامل دهها ایران و کانادایی، و همچنین از افغانستان، اوکراین، بریتانیا و آلمان بودند.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژه
شناسه : 81885
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا