جاستین ترودو خواستار ارسال جعبه سیاه از ایران به فرانسه شد

جهان صنعت نیوز: جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا می‌گوید که از ایران خواسته تا داده‌های جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراین فورا تجزیه و تحلیل شود.

او گفته امکانات و فن‌آوری پیاده‌کردن اطلاعات جعبه سیاه در ایران موجود نیست.

او در کنفرانسی خبری در وینیپگ در مانیتوبا گفت: “لازم است کارشناسان دارای صلاحیت این کار را انجام دهند اما موضوع همچنین به فناوری و تجهیزات مربوط می شود و این در ایران موجود نیست.”

او اضافه کرد: “اجماع وسیعی در جامعه بین المللی وجود داشته که فرانسه مکان مناسبی برای ارسال این جعبه هاست. ما همچنان به ایران فشار می آوریم دقیقا چنین کند.”

او همچنین گفت که خودداری ایران از به رسمیت شناختن تابعیت دوگانه مشکلی در راه کمک به خانواده های قربانیان کانادایی حادثه به وجود می آورد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۲۰ ژانویه گفته بود “اکثریت قریب به اتفاق این جان‌باختگان ایرانی بودند” و افزود: “در دیدار با وزیر خارجه کانادا اعلام کردیم که ما اینها را اتباع خود می دانیم و تابعیت دوگانه را نمی پذیریم، عزادار اصلی خود ما هستیم و البته عزادار اتباع خارجی هم هستیم.”

پیش از این، فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا در دیدار با همتای ایرانی‌اش محمدجواد ظریف، از او خواسته بود ایران هرچه سریع‌تر جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط پدافند سپاه با “خطای انسانی” ساقط شد را به فرانسه یا اوکراین تحویل دهد.

در روزهای اخیر، اوکراین، به عنوان کشور مالک هواپیما، و کشور کانادا، که اکثر قربانیان این واقعه دارای شهروندی آن کشور بودند، خواستار ارسال دستگاه های ضبط و ثبت اطلاعات پرواز – جعبه سیاه – به خارج از ایران شده‌ بود. به گفته آنان، امکانات فنی دسترسی به اطلاعات پرواز تنها در اختیار دو کشور فرانسه و ایالات متحده قرار دارد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز اظهار امیدواری کرده بود که مقامات ایرانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را “در اختیار تیم‌های بررسی‌کننده قرار دهد.”

سه روز پیش، یک مقام ایرانی از آمادگی کشورش برای فرستادن دستگاه ها به اوکراین خبر داده بود اما بعدا گفت که در این خصوص تصمیمی گرفته نشده است.

در آخرین تحول، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران دومین گزارش فنی خود در مورد واقعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را منتشر کرده و در آن گفته است برای خواندن جعبه سیاه هواپیما از آمریکا و فرانسه تجهیزات درخواست کرده است.

به طور معمول شرکت سازنده هواپیما در تحقیقات مشارکت می‌کند و کارشناسان می‌گویند کمتر کشوری توانایی تحلیل جعبه های سیاه را دارد. جعبه سیاه شامل دستگاه ضبط داده‌های پرواز و دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان است.

سازمان هوانوردی ایران در یک گزارش تازه مقدماتی اش که روز سه شنبه منتشر شد اذعان کرد که نیروهای مسلح این کشور دو موشک ضدهوایی ساخت روسیه را به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک کرده بودند.

ایران برای سه روز شلیک موشک به سوی این هواپیما را انکار می کرد و ابتدا نقص فنی را عامل حادثه دانسته بود.

با این حال سازمان هوانوردی در گزارش تازه خود می گوید که “تاثیر این موشک ها بر حادثه و تحلیل این اقدام موضوع تحقیقات است.”

نزدیک به یک هفته بعد از حادثه تصاویر ویدئویی یک دوربین نظارتی در نزدیکی تهران برخورد دو موشک به هواپیما را نشان می داد، در ویدئوهای قبلی که ظاهرا کاربران معمولی با تلفن های همراه گرفته بودند اصابت فقط یک موشک به هواپیما دیده می شد.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژه
شناسه : 84565
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا