انتقام شکارچیان مرگ پرندگان میانکاله را رقم زد

 به گزارش جهان صنعت نیوز:اوایل بهمن ماه امسال بود که مرگ بیش از ۲۷ هزار  پرنده مهاجر نظیر فلامینگو و چنگر در تالاب میانکاله خبرساز شد  خ. در این مدت مسئولان اداره کل محیط زیست استان مازنداران و سازمان دامپزشکی کشور، وجود بوتولیسم در ریشه گیاهان کف تالاب را دلیل مرگ این پرندگان دانستند، در حالی‌که سم مرگبار بوتولیسم درکنسرو و گوشت فاسد ایجاد می‌شود و بسیاری از کارشناسان محیط زیست این شائبه را رد کردند و دلیل مرگ پرندگان مهاجر را ریختن سم در تالاب میانکاله دانستند. جمع آوری لاشه پرندگان نیز چند روز است که به اتمام رسیده و هنوز این تالاب بین المللی در قرنطینه و قرق اداره محیط زیست استان مازنداران است.

با این حال چند روز پیش فایل صوتی منتسب به شکارچیان منطقه در  کانال تلگرامی با نام «همیاران طبیعت» منتشر شد که آنها در آن فایل صوتی می‌گویند که در اعتراض به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست، تالاب را با سم آلوده کرده‌اند و باعث مرگ هزاران پرنده مهاجر شده‌اند. این شکارچیان با رد شائبه بوتولیسم در رودخانه اعلام کرده‌اند که به دلیل خلف وعده دولت در موضوع شکار پرندگان مهاجر با وجود صدور مجوز، آنها برای اخطار به سازمان محیط زیست اقدام به تزریق سم به دریا و مراتع میانکاله کرده‌اند.

حسینعلی ابراهیمی،‌ مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست مازندران، در واکنش به این پیام منتسب به شکارچیان به جهان صنعت نیوز گفت: اینکه عامل بیرونی در مرگ پرندگان میانکاله دست داشته شکی نیست و سازمان محیط زیست از فردی که نسبت به انتشار این فایل صوتی اقدام کرده طرح شکایت کرده است و از مراجع قضایی در حال پیگیری هستیم این فرد و افرادی که اعتراف به ریختن سم در تالاب میانکاله کردند باید در مراجع قضایی پاسخگو باشند و ضرری که از تلفات پرندگان ایجاد شده را بر اساس خسارت ریالی پرداخت و از جنبه حقوقی و کیفری  به جرم آنان رسیدگی خواهد شد، بنا بر این ادعا اعمال جرم صورت گرفته طبق پروتکل‌های جهانی تالابها قابل بررسی است و اگر آنها این موضوع را کتمان هم بکنند،‌ به جرم تشویش اذهان عمومی باید نسبت به این شائبه ایجاد شده پاسخگو باشند .

وی با تاکید بر اینکه سم بوتولیسم به طور طبیعی در تالاب وجود دارد و ضرر و زیانی برای پرندگان مهاجر و آبزیان موجود در تالاب نداشته است و یک عامل بیرونی مرگبار بودن آن را تشدید کرده گفت: مرگ درتالاب میانکاله همچنان دارد جان پرندگان را می گیرد و این روند تا رفتن پرندگان از تالاب ادامه خواهد داشت که البته شیب کندی نسبت به روزهای اول دارد وی وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در سالم سازی تالاب گفت:در این راستا سازمان محیط زیست و سازمان نظام پزشکی یک طرح پژوهشی آماده کرده و در آن اقدامات لازم برای سالم سازی و سم زدایی تالاب را در دستور کار خود قرار داده است که احتمالا تا خرداد سال آینده اجرا خواهد شد.

ابراهیمی تصریح کرد:شکارچیان در این خصوص بیانیه ای صادر کردند و این اقدام خاطیان را محکوم کرده‌اند،بسیاری از شکارچیان در جمع آوری لاشه پرندگان با تجهیزات به کمک سازمان محیط زیست آمدند و صف خود را از خاطیان جدا کردند.

وی با اشاره به انگیزه انجام این جرم از سوی شکارچیان افزود:این که شکارچیان در اعتراض به عدم صدور مجوز در یک حرکت انتقام جویانه تالاب را مسموم کرده بخاطر دلایل واهی است و همه شکارچیان در زمان صدور پروانه موظف به پذیرفتن تمامی شرایط و بخشنامه‌های صادره از سوی محیط زیست هستند چرا که این قوانین و بخشنامه ها برای حفظ محیط زیست است و شکارچیان باید از آن تمکین کنند.

در این رابطه به سراغ اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست رفتیم که اولین بار فرضیه ریختن سم در تالاب میانکاله را عنوان کرده بود. او در این رابطه به جهان صنعت نیوز گفت: بدون شک این فایل صوتی می تواند حقیقت داشته باشد، چون در سال‌های گذشته (سال ۱۳۷۳)، شکارچیان برای انتقام گرفتن از سازمان محیط زیست اقدام به ریختن سم در تالاب میانکاله کردند که در آنجا میلیون‌ها ماهی تلف شد. در آن سال آنقدر تعداد ماهی مرده در تالاب زیاد بود که دولت برای جلوگیری از آلودگی منطقه و تالاب، مجبور شد که با هلی کوپتر لاشه ماهی‌ها را جمع آوری کند. متاسفانه این یک رویه شده که کشاورزان، دامداران، پرورش دهندگان ماهی و مخصوصا شکارچیان به دلیل برخورد بد محیط‌بانان با آنها، سازمان محیط زیست منطقه را تهدید می‌کنند که اگر فلان محیط‌بان را عوض نکنید، یا اجازه شکار به آنها ندهند، در تالاب سم می‌ریزند.

وی در ادامه تصریح کرد: مسئولان محیط زیست استان مازندران تمایلی به افشای این تهدیدها و واقعیت ریختن سم در میانکاله را ندارند، چون می‌دانند که اگر پای پلیس به این موضوع باز شود، خیلی‌ها گرفتار می‌شوند و آنها وجود سم بوتولیسم را در تالاب بهانه‌ای برای مرگ هزاران پرنده مهاجر عنوان کردند، در حالی که این سم خطرناک در قوطی کنسروهای تاریخ مصرف گذشته و گوشت فاسد به وجود می‌آید، نه در کف تالاب و ریشه گیاهان. از سوی دیگر پرندگانی نظیر فلامینکو و چنگر غواص نیستند که به کف تالاب بروند و سم بوتولیسم بخورند. ادعای آنها بیشتر شبیه آن است که هزاران پرنده بخواهند به صورت دسته جمعی خودکشی کنند، در حالی که همه می‌دانند که شکارچیان، کشاورزان، پرورش دهندگان ماهی، گاومیش داران و… که در منطقه منافع‌شان در خطر است، دست به این کار می‌زنند.

اخبار برگزیدهپیشنهاد ویژه
شناسه : 91918
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا