علی مطهری: نگرانی‌ها درباره پیوستن به «FATF» به جا نیست

جهان صنعت نیوز| علی مطهری با تاکید بر اینکه به صلاح کشور است که مجلس لایحه الحاق به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به تصویب برساند ادامه داد: فکر می کنم جو مجلس برای تصویب این لایحه مساعد باشد و رای بیاورد.

نایب رئیس مجلس با اشاره به نگرانی‌های برخی در کشور برای  پیوستن به FATF گفت: این نگرانی‌ها ضمن این که قابل تقدیر است به جا نیست. اینکه مخالفان می‌گویند حق تحفظ ها مثلا درباره تعریف تروریسم به رسمیت شناخته نمی‌شود، صحیح نیست. قبل از ما کشورهای دیگر اسلامی همانند مصر، اردن و سوریه نیز چنین حق تحفظ‌هایی داشته‌اند.

عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: برخی مخالفان نیز این مسئله را مطرح می کنند که ممکن است آنها حزب الله و حماس را تروریست بنامند و مشکلاتی برای ما ایجاد شود در حالی که مرجع تعیین مصداق تروریست، سازمان ملل است و این سازمان فقط چهار گروه داعش، القاعده، النصره و طالبان را به عنوان  گروه های تروریستی معرفی کرده است و تروریست نامیدن گروه‌ها به این آسانی نیست.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: اینکه آمریکا و یا یک کشور اروپایی بگوید حزب الله تروریست است ملاکی برای تروریست شناختن حزب الله نیست. ما نیز می گوییم اسرائیل تروریست است ولی برای دنیا نظر سازمان ملل ملاک است.‌

وی یادآور شد: باید در نظر داشت که راه خروج از این کنوانسیون نیز باز است. اگر ما با مشکلاتی مواجه شویم می‌توانیم خارج شویم.

مطهری در مورد سخنان برخی مبنی بر مخالفت رهبری با پیوستن ایران به FATF گفت: رهبری در سخنرانی که در دیدار با نمایندگان مجلس داشتند جمله ای داشتند که حاکی از مخالفت با الحاق به این کنوانسیون بود ولی اکنون تصمیم گیری را به عهده مجلس گذاشته‌اند.

اخبار برگزیدهسیاسی
شناسه : 2223
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا