ادامه کاهش ۲۶ درصدی ورودی آب به سدها

به گزارش جهان صنعت نیوز:  در شرایط کنونی، سدهای کشور قابلیت ذخیره حداکثر حجم آبی در حدود ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب را دارا هستند.

بررسی وضعیت سدهای کشور تا تاریخ ۱۴ آبان ماه سال آبی جاری (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) نشان می دهد که میزان کل ذخایر سدها به ۱۷.۹ میلیارد مترمکعب رسیده که کاهشی در حدود ۲۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­دهد.

همچنین میزان کل ورودی به سدهای کشور طی سال آبی جاری حدود ۱.۵۷ میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل ۲۷ درصد نسبت به سال آبی گذشته در مدت مشابه را تبیین می­کند.

میزان کل حجم خروجی از سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا تاریخ ۱۴ آبان نیز معادل ۲.۸۸ میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته نشان می­دهد.

در شرایط فعلی تنها حدود ۳۵ درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور، حجم آب ذخیره شده وجود داشته و این میزان برای برخی از سدهای مهم کشور بسیار کمتر است.

در استان­های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود ۴۱ درصد  و ۲۳ درصد است.

کاهش میزان حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از یکسو و نیز تداوم کاهش ۲۶ درصدی آب ورودی به سدها از ۱ مهر تاکنون نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته از سوی دیگر و نیز پیش­ بینی تداوم بروز بارش کمتر از نرمال در پاییز و احتمالا زمستان پیش­رو، ضرورت مدیریت مصارف در بخش­های شرب و بخصوص کشاورزی را نشان می دهد.

اخبار برگزیدهاقتصاد کلان
شناسه : 227398
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا