مصباحی‌مقدم: بنای لجبازی با مناسبات بین‌المللی را نداریم

جهان صنعت نیوز| غلامرضا مصباحی‌مقدم درباره نگاه غالب در مجمع تشخیص مصلحت نظام به دولایحه «پالرمو» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» به خبرآنلاین گفت: نگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع حل مسئله است، نه نگاه ایجاد مانع؛ البته این دو لایحه تا روز شنبه هفتم مهر هنوز تحویل دبیرخانه نشده بودند.

وی افزود: انشاءالله این دو لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برسند، با فوریت برای بررسی در دستورکار قرار می گیرند تا نظر این نهاد حاکمیتی اعلام شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سرنوشت راهکار ویژه مالی اروپا برای ایران در صورت عدم تصویب و قانونی شدن لوایح چهارگانه مربوط به FATF گفت: اصولا این طور نگاه کردن به مسئله قابل قبول نیست. نظام جمهوری اسلامی ایران بنای لجبازی با مناسبات بین المللی اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: بنای ما این است که بدون آنکه هزینه های اضافی بپردازیم و بدون آنکه اطلاعات محرمانه کشور دراختیار بیگانگان قرار گیرد، ما ارتباطات اقتصادی خودمان را با جهان داشته باشیم.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران در پاسخ به کسانی که می گویند «قانون نشدن لوایح چهارگانه مربوط به FATF به انسداد راهکار ویژه مالی اروپا برای ایران می انجامد» اظهار کرد: کسانی که چنین حرفی می زنند، ظاهرا تصور می کنند، بناست که این لوایح قانون نشود اما ما چنین تصوری نداریم.

وی در پاسخ به کسانی که می گویند «مجمع تشخیص مصلحت نظام در دو موضعگیری جداگانه با لایحه پالرمو و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی مخالفت کرد بنابراین ارسال دو لایحه یادشده به مجمع، حکم بایگانی آنها را دارد» گفت: حتما این سخن نابجایی است چراکه مجمع هیچ موضوعی مخصوصا مسائل حساس اینچنینی را بایگانی نمی کند. بنای مجمع تشخیص مصلحت نظام جستجوی راه حلی است که نه برای نظام مشکل بیافریند و نه دندان طمع دشمنان را تیز کند.

مصباحی مقدم درباره تأثیر پذیرفتن اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از طومارنویسی و تجمعات اعتراضی و خیابانی مخالفان الحاق به FATF بیان کرد: اگر بنا بود اعضای مجمع تحت تأثیر افرادی قرار بگیرند که نگاه شان کارشناسانه نیست، حتما عضو مجمع نمی شدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس می گویند درباره تصویب لوایح FATF پیامک های تهدیدآمیز دریافت می کنند، آیا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیامک های تهدیدآمیز دریافت می کنند؟ گفت: از بقیه اعضای مجمع خبر ندارم اما خود چنین پیامک هایی را دریافت نکردم.

اخبار برگزیدهسیاسی
شناسه : 2402
لینک کوتاه :
دکمه بازگشت به بالا