۱۰ شریک اول تجاری ایران معرفی شدند

حجم تجارت خارجی کشور در ۱۱ ماهه سال جاری بدون احتساب صادرات نفت خام و خدمات فنی و مهندسی به ۱04 میلیارد و 770 میلیون دلار رسید. براساس داد‌های، گمرک سهم 10 شریک اول ایران در این مدت برابر با 88 میلیارد دلار تن برآورد شده است.

به گزارش سرویس صنعت و معدن جهان صنعت نیوز، بررسی روند داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد. ۸۴ درصد از سهم تجارت کشور در این مدت با ۱۰ شریک اول تجاری انجام شده و ۱۶ درصد هم سهم سایر کشورها بوده است.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد. ارزش تجارت ایران با ۱۰ شریک اول خود برابر با ۸۸ میلیارد دلار و حجم تجاری کالای ایرانی هم برابر با ۱۳۶ میلیون تن بوده است. با توجه به داده‌های منتشر شده از سوی گمرک می‌توان گفت. بیشترین حجم مبادلات ایران با ۵ شریک اول «چین»، «امارات»، «ترکیه»، «عراق» و «هند» صورت گرفته است. به لحاظ وزنی ۵۴ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۴ درصد از مبادلات ایران با این کشورها انجام شده است.

براساس داده‌های اعلام شده هرچند «ترکیه»، «عراق» و «هند» در میان ۶ شریک اصلی ایران قرار دارند. داده‌های گمرک نشان می‌دهد که مبادلات تجاری این کشورها با ایران در ۱۱ ماهه سال جاری با کاهش روبرو بوده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در ۱۱ ماهه سال جاری، مبادلات تجاری ایران با ترکیه به لحاظ ارزشی ۳۰ درصد و به لحاظ وزنی ۱۵ درصد کاهش داشته است. کاهش مبادلات با عراق هم در این مدت به لحاظ وزنی کاهشی ۱ درصدی و به لحاظ ارزشی افتی ۵ درصدی را ثبت کرده است. از سوی دیگر روند مبادلات با هند هم هرچند به لحاظ وزنی رشدی ۲۰ درصد داشته، اما به لحاظ ارزشی شاهد افت ۱۶ درصدی در مبادلات با این کشور بوده‌ایم.

۵ شریک اصلی دوم

بر اساس گزارش گزارش منتشر شده این پرسش مطرح می‌شود که در بازه زمانی مورد بررسی ۵ شریک دوم ایران چه کشورهایی بوده‌ند؟ گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در این بازه زمانی، ۵ شریک دوم ایران شامل کشورهای «پاکستان»، «روسیه»، «عمان»، «آلمان» و «افغانستان» می‌شود. داد‌ه‌های اعلام شده نشان می‌دهد که در این مدت روند تجارت «آلمان» به لحاظ وزنی افت ۴۶ درصدی و به لحاظ ارزشی هم رشد ۹ درصید داشته است.

منبع: اکوایران

صنعت و معدن
شناسه : 411572
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا