ارز مسافرتی حذف شد؟

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره موضوع ارز مبادله‌ای، از کمیسیون اقتصادی خواست تا در این زمینه با رئیس بانک مرکزی جلسه‌ای برگزار کند.

به گزارش سرویس طلا و ارز جهان صنعت نیوز، محسن زنگنه در جلسه علنی امروز سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ مجلس در تذکری به بانک مرکزی تاکید کرد. در شرایطی که کسری تراز تجاری داریم و بسیاری از تولیدکنندگان در صف دریافت ارز هستند. بانک مرکزی برای سفرهای خارجی قانونی را مصوب کرده. و برای هر سفر حدود ۱۰۰۰ یورو یا ۱۰۰۰ دلار با قیمت بازار مبادله پرداخت می‌کند.

نماینده مردم تربت حیدریه افزود. با این تصمیم چنانچه الان خانواده‌ای با سه الی چهار نفر جمعیت یا گروه‌هایی در همین تعداد بخواهند به کشورهای نزدیک سفر کنند، عملاً سفرشان رایگان تمام می‌شود. سوال من این است که در شرایطی که کسری تراز تجاری داریم و تولیدکنندگان ما بیش از ۹۰ روز الی ۱۰۰ روز است که در صف دریافت ارز هستند. این تصمیم بانک مرکزی که خلاف عدالت است و باعث شده که حجمی از صف را جلوی صرافی ‌ها داشته باشیم واقعا به چه معناست؟

این نماینده مجلس عنوان کرد: اینکه در چنین شرایطی بیاییم آن هم برای قشر متوسط و مرفه جامعه از خزانه کشور ارز ارزان به افراد بدهیم. نه منشأ قانونی دارد و نه منشأ عقلی. بر همین اساس از رئیس مجلس می‌خواهم که به بانک مرکزی تذکر دهد. تا جلوی این اقدامات گرفته شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از کمیسیون اقتصادی خواست. تا با برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی در این زمینه و همچنین درباره بحث. اختصاص سود ۳۰ درصد به پروژه هایی که عملا ۳۶ درصد تمام می شود، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

منبع: ایسنا

طلا و ارز
شناسه : 412267
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

 1. با سلام.
  مجلس باید قاطعانه در برابر توجیهات بانک مرکزی برای تخصیص ارز دولتی برای مسافرانی که قصد خروج از کشور دارند بایستد.

  وظیفه بانک مرکزی تهیه ارز برای مسافرانی که قصد مسافرت به خارج کشور دارند است. نه تخصیص ارز دولتی با اختلاف قیمت ۲۰ هزار تومانی.

  اختلاف قیمت از جیب مردم پرداخت می شود. و ساز و کار بانک مرکزی برای نقد نشدن این ارزها در داخل توجیهی ما بخردانه است. چراکه امکان نقد شدن این ارزها در خارج از کشور و برگشت به صورت ریال به ایران وجود دارد.

  بانک مرکزی دایه دلسوز از مادر شده است.چرا که استدلال او مبنی بر اینکه مسافرانی که قصد خارج از کشور دارند در تهیه ارز با مشکل مواجه می شوند یک پیش بینی هست و امکان وقوع آن قطعی و حتمی نیست.

  مبارزه با قاچاق ارز و تهیه ارز برای مسافران باید به صورت جدی پیگیری شود. و ضعف در این قسمت نباید از جیب ملت پرداخت شود.

  به امید حذف این طرح.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا