انتقاد از تغییر مدام قوانین؛

صنعت پتروشیمی؛ جذاب ولی بی ثبات!

به گزارش سرویس نفت و پتروشیمی «جهان صنعت نیوز»، پتروشیمی ها سال سختی را پشت سر گذاشتند. از تحریم های خارجی گرفته تا تغییر مداوم قوانین و مقررات. سال گذشته شاید بیشترین حجم انتقاد و نامه نگاری را هم پتروشیمی ها با دولت داشتند؛ هم برای قیمت خوراک و هم تصمیم دولت برای گرفتن مالیات و عوارض صادراتی.

سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در بخشی از گفتگوی خود در ویژه نامه پایان سال روزنامه «جهان صنعت» نسبت به تغییر مداوم قوانین انتقاد کرد و هشدار داد که ادامه این روند می‌تواند آسیب جدی به صادرات محصولات پتروشیمی و درآمدهای ارزی کشور وارد کند.

«برای دانلود ویژه نامه پایان سال روزنامه «جهان صنعت» کلیک کنید»

از قیمت خوراک پتروشیمی تا مالیات

حسینی با بیان اینکه یکی از معضلات صنعت پتروشیمی بی ثباتی قوانین و مقررات است، گفت: سال گذشته هم شاهد این بی ثباتی در قوانین به خصوص درباره نرخ خوراک بودیم. علاوه بر تغییر فرمول خوراک موضوع تغییر قوانین مربوط به عوارض و مالیات هم پیش آمد. قطعا چنین بی ثباتی‌ای به برنامه های بلندمدت این صنعت ضربه میزند و جذابیت سرمایه گذاری در این صنعت را از بین می برد، در حالی که صنعت پتروشیمی جذابترین صنعت برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

وی ادامه داد: امسال با افزایش قیمت خوراک پتروشیم یها مواجه بودیم و نهایتا دولت به این جمع بندی رسید که فرمولی برای خوراک در نظر بگیرد. این فرمول تازه داشت از سوی واحدهای پتروشیمی جا می افتاد و بر این مبنا برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کردند که ناگهان در بودجه ۱۴۰۳ پیش بینی کردند ۲۵درصد قیمت خوراک متان واحدهای پتروشیمی افزایش یابد؛ یعنی قیمت هر مترمکعب گاز خوراک پتروشیمی ها از ۵۶۰۰ تومانی ناگهان ۸۰۰۰ تومان شود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: از طرف دیگر برای اولین بار با وجود اینکه در قانون ارزش افزوده و قانون مالیات بحث بازگشت ارزش افزوده صادرات را داریم، مصوب کردند که در سال آینده ارزش افزوده را برای صادرات فرآورده های نفتی، محصولات پتروشیمی، فولادی و معدنی بازگشت ندهند! از آنجا که ارزش افزوده به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده، قطعا قیمت تمام شده واحدهای پتروشیمی را به شدت برای صادرات افزایش می دهد و می تواند بر بازار صادراتی محصولات پتروشیمی اثر بگذارد که این تغییر پیاپی قوانین مساله ساز است.

تنبیه صادرکنندگان!

وی افزود: پتروشیمی ها در این سال ها مهمترین صنایع ارزآور کشور بودند، اما به جای تشویق دیدیم که مرتب همه مشوق های صادراتی، معافیت ها و جایزه های صادراتی آنها را حذف کردند و اخیرا مشغول تنبیه صادرکنندگان هستند و صادرات را مشمول مالیات کردند.

اخبار برگزیدهنفت و پتروشیمیویدئو
شناسه : 416271
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا