بارزترین مشکل محیط زیستی، اصولی نبودن مدیریت پسماند‌ها در کشور است

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات محیط زیستی کشور موضوع عدم مدیریت اصولی پسماند‌هاست.

به گزارش سرویس محیط زیست جهان صنعت نیوز، مهدی خادم ثامنی مدیرکل دفتر مدیریت پسماند اظهار کرد. بخش مهمی از کار ما نظارت بر حسن اجرای قانون مدیریت پسماند‌ها و ضوابط و دستورالعمل‌های مرتبط با آن است. که از طریق اخذ گزارش از دستگاه‌های اجرایی و ارزیابی عملکرد آنها در خصوص وظایف محوله در قانون مدیریت پسماندها. اخذ گزارش از ادارات کل حفاظت محیط زیست در خصوص تشکیل کارگروه‌های استانی مدیریت پسماندها. تشکیل منظم و ماهانه جلسات کارگروه ملی مدیریت پسماند‌ها (۹ جلسه کارگروه ملی در سال ۱۴۰۲) و بازدید‌های استانی و میدانی این مهم را به انجام رساندیم.

او ادامه داد: نظارت بر صادرات، واردات و ترانزیت پسماند‌ها بر اساس کنوانسیون بازل در بستر سامانه جامع محیط زیست. نظارت بر نقل و انتقالات داخلی پسماند‌ها در بستر سامانه جامع محیط زیست همچنین تکمیل و به‌روزرسانی سامانه جامع محیط زیست. در بخش مدیریت پسماند‌ها نیز طبق قوانین در دست اقدام است.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت. بررسی و تدوین ضوابط زیست‌محیطی مدیریت پسماند‌های مراکز علوم آزمایشگاهی و تحقیقاتی. ظرفیت‌سازی برای اجرای موثر کنوانسیون میناماتا با تمرکز بر فهرست‌برداری انتشار جیوه. تدوین استاندارد تولید بایوچار به منظور مدیریت اصولی پسماند‌های کشاورزی، مدیریت صحیح محیط زیستی پسماند لجن اسیدی و تدوین استاندارد ملی برای محصولات حاصل از بازیافت محیط زیستی آنها، دستورالعمل امحای پسماند‌های آلوده به آفلاتوکسین و مطالعات مکان‌یابی محل دفع پسماند‌های صنعتی و ویژه در استان‌های خراسان جنوبی، کردستان و ایلام در راستای این هدف انجام شد.

مدیریت پسماند‌های پزشکی و پسماند‌های وابسته

خادم ثامنی بیان کرد: در سال ۱۴۰۲، ۳۲ جلسه کمیته تخصصی ذیل کارگروه ملی مدیریت پسماند‌ها تشکیل شد. همچنین اتمام اصلاحیه ضوابط اجرایی مدیریت پسماند‌های پزشکی و پسماند‌های وابسته، مشارکت تخصصی در تدوین دستورالعمل تعیین تعرفه مدیریت پسماند‌های صنعتی و معدنی، مشارکت تخصصی در تدوین استاندارد پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر و مشارکت در تدوین احکام برنامه هفتم توسعه در خصوص مدیریت پسماند‌ها از اقدامات مهم این دفتر بود.

او تصریح کرد: در بحث بین‌المللی نیز شرکت در اجلاسیه‌های بین‌المللی کنوانسیون‌ها (COP) و میناماتا و ارائه نظرات و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصلاحیه‌های کنوانسیون‌های بازل، میناماتا و استکهلم صورت پذیرفت.

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند با اشاره به طرح مسیر سبز- ایران پاک در استان‌های کشور گفت: متاسفانه در حال حاضر، یکی از مهمترین مشکلات محیط زیستی کشور، موضوع عدم مدیریت اصولی پسماند‌ها به‌ویژه درحاشیه محور‌های مواصلاتی، مناطق ساحلی، دریایی و طبیعی و پراکنش انواع پسماند‌ها بویژه پلاستیک، ضایعات و نخاله‌های ساختمانی و… است که علاوه بر زشت و نازیبا کردن سیمای طبیعت، موجب ایجاد آلودگی و تخریب منابع زیستی (آب، خاک و …) و بروز اثرات سوء بهداشتی و محیط زیستی می‌شود و این موضوع با توجه به حضور گسترده مسافران و گردشگران در ایام تعطیلات نوروز و از طرفی نبود زیرساخت‌های گردشگری و برنامه‌ریزی مطلوب به منظور بهره‌گیری معقول از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود تشدید خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

محیط زیست
شناسه : 416737
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا