کدام کشورها بیشترین جستجوی فیلترشکن را داشتند؟

طبق داده‌های گوگل ترند، ۱۰ کشور برتری که عبارت VPN در کل سال ۲۰۲۳ بیشترین جستجو را داشته‌اند عبارتند از: ترکمنستان، اتیوپی، ایران، میانمار، چین، سوریه، افغانستان، سنت هلنا، سنگال و اوگاندا.

به گزارش سرویس دانش و فناوری جهان صنعت نیوز، یک سایت فعال در زمینه فناوری اطلاعات و رمزنگاری ضمن بررسی کشور‌هایی که در سال ۲۰۲۳، بیشترین جستجو درباره فیلترشکن‌ها در آن‌ها انجام شده، ایران را در رتبه سوم استفاده از فیلترشکن‌ها اعلام کرده. این سایت آورده است: در حالی که ایران با سیاست فیلترینگ سایتها، دسترسی شهروندان خود به ابزار‌های حفظ حریم خصوصی نرم افزاری را مسدود می‌کند، استفاده از فیلترشکن‌ها (وی پی ان) در آن کاملا غیرقانونی نیستند. در عوض، ایرانی‌ها می‌توانند در فیلترشکن‌هایی که در ایران ثبت و تایید شده‌اند، ثبت نام و از آن‌ها استفاده کنند.

سایت بین المللی «تکنوپدیا» بر موضوعات فناوری اطلاعات و رمزنگاری تمرکز دارد. این سایت در گزارشی ضمن بررسی میزان گرایش کشورها به استفاده از وی.پی.ان ها آورده است: در سراسر جهان، استفاده از فیلترشکن ها در حال افزایش است. فیلترشکن ها با پوشاندن آدرس های IP کاربران، از طریق پنهان کردن ترافیک کاربر از چشم کوکی ها، ردیاب ها و پایگاه داده های موتورهای جستجو، یک لایه اضافی از حریم خصوصی، برای ناشناس ماندن فراهم می کنند.

در کشورهای غربی، بسیاری از مردم از فیلترشکن ها به دلایل تفریحی، از جمله باز کردن قفل محتوای محدود جغرافیایی در حین سفر یا لذت بردن از سرعت بیشتر اینترنت استفاده می کنند. با این حال، در کشورهای دیگر، فیلترشکن ها موضوع لذت یا سرگرمی نیستند.

کشورهای استفاده کننده

برای اینکه بفهمیم ساکنان کدام کشورها در سال ۲۰۲۳ بیشتر فیلترشکن ها را جستجو کرده اند، به Google Trends مراجعه کردیم. که ارزشی برای رتبه بندی هر یک از ۷۴ کشور برتر استفاده کننده از فیلترشکن ایجاد کرد. این عدد، که در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ محاسبه می‌شود، نشان می‌دهد که عبارت جستجوی «VPN» در سال ۲۰۲۳ در هر کشور چقدر مورد توجه قرار گرفته بوده است.

برخی اعداد در این داده ها که بالاتر از ۱۰۰ هستند، به معنای نسبت بالاتری از تمام جستجوها است. نسبت جمعیت کشورها در این شاخص مورد توجه قرار گرفته. بنابراین، یک کشور کوچک که ۸۰ درصد جستجوها برای فیلترشکن است، دو برابر کشور بزرگی است که فقط ۴۰ درصد از جستجوها برای فیلترشکن است. ما همچنین مکان هر کشور را در همان داده‌های سال ۲۰۲۲ – و درصد نوسانات سال به سال – نشان داده‌ایم تا میزان افزایش یا کاهش جستجوهای فیلترشکن در آنجا را مشاهده کنیم.

طبق داده‌های گوگل ترند، ۱۰ کشور برتری که عبارت فیلترشکن در کل سال ۲۰۲۳ بیشترین جستجو را داشته‌اند عبارتند از: ترکمنستان، اتیوپی، ایران، میانمار، چین، سوریه، افغانستان، سنت هلنا، سنگال و اوگاندا.

فیلترشکن در ایران

تکنوپدیا در ادامه ادعا کرده است که با این حال، در حالی که ایران با سیاست فیلترینگ سایتها، دسترسی شهروندان خود به ابزارهای حفظ حریم خصوصی نرم افزاری را مسدود می کند، استفاده از فیلترشکن ها در آن کاملا غیرقانونی نیستند. در عوض، ایرانی‌ها می‌توانند در فیلترشکن هایی که در ایران ثبت و تایید شده‌اند، ثبت نام و از آنها استفاده کنند.

به ادعای این سایت، با توجه به اینکه به آنها اجازه داده شده، این فیلترشکن ها امکان ناشناس بودن را مانند نمونه های غیرقانونی خود، ارائه نمی دهند.

با اینکه اوایل سال ۲۰۲۲، ایران قانونی پیشنهاد کرد که در صورت تصویب، استفاده از فیلترشکن با مجازات تا دو سال زندان همراه خواهد بود. اما ۹۷ درصد از افراد ۱۵ تا ۱۷ ساله در ایران، از فیلترشکن استفاده می کنند. این آمار نشان می دهد تقریبا دو نفر از هر سه نفر از جمعیت ایران در حال استفاده از فیلترشکن ها هستند.

جماران

دانش و فناوری
شناسه : 416768
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا