از اول اردیبهشت استفاده از کیسه های پلاستیکی محدود می شود

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آیین نامه محدودیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اول اردیبهشت اجرا می‌شود.

به گزارش سرویس محیط زیست جهان صنعت نیوز، مهدی خادم ثامنی، در نشست بررسی شیوه نامه ماده ٣ قانون محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی افزود. امروزه پلاستیک به معضلی اجتماعی و جهانی تبدیل شده است. که نه تنها اکوسیستم‌های آبی و خاکی را آلوده می‌کند. بلکه تهدیدی برای سلامت انسان است.

وی اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد. که در چند دهه گذشته عملکرد خوبی نسبت به حفظ محیط زیست نداشتیم. و باعث تخریب جنگل‌ها و انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی شدیم. علاوه بر این منبع زیستی آب و خاک را هم آلوده کردیم.

ثامنی ادامه داد: کشورهای پیشرو تلاش می‌کنند. تخریب محیط زیست را کاهش دهند. اما در ایران روز به روز آلودگی بیشتر می‌شود.

وی گفت: روزانه ۵۶ تا ۵٧ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود. که از این میزان ١١ تا ١٢ درصد پسماند پلاستیک است. که مستقیم و غیر مستقیم منابع آب و خاک را آلوده می‌کند.

مدیر کل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست افزود: آبان ١۴٠١ آئین نامه اجرایی محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی تصویب و ابلاغ شد که بر اساس ماده ۳ آن توزیع کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شده است.

وی تاکید کرد: هفته زمین پاک (هفته اول اردیبهشت) می‌تواند فرصت خوبی برای اجرایی کردن ماده ٣ این آئین نامه باشد، باید بتوانیم با فرهنگ سازی مردم را نسبت به کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی ترغیب کنیم و قطعاً این مسأله مستلزم همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ است.

منبع: مهر

محیط زیست
شناسه : 419221
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا