زمان اعزام عمره گزاران به سرزمین وحی مشخص شد

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: بیش از پنج هزار عمره‌گزار در ماه شوال به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

به گزارش سرویس اجتماعی و فرهنگی جهان صنعت نیوز، غلامرضا رضایی دوشنبه ۲۷ فرودین ماه در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم برای از سرگیری سفر‌های عمره بعد از یک وقفه ۹ ساله انجام شده است. اظهارداشت: سوم اردیبهشت با انجام دو پرواز از فرودگاه‌های تهران و مشهد بیش از ۵۰۰ نفر به فرودگاه مدینه منتقل خواهند شد و چهار هتل در مکه و ۶ هتل در مدینه پذیرای زائران خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این دوره عمره گزاران از استان‌های مختلف به سرزمین وحی اعزام می‌شوند. استقبال مردم برای حضور در این سفر معنوی را یادآور شد. گفت: تاکنون پرواز‌ها برای یک دوره ده روزه برنامه ریزی شده است.

سیدعباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست افزود: علاوه بر فراهم کردن مقدمات اعزام، در بخش‌های اسکان، تغذیه و حمل و نقل هماهنگی و امکانات لازم برای این سفر معنوی تدبیر شده است.

در این نشست معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته برای حج ۱۴۰۳ گزارش داد. بر لزوم سرعت بخشیدن در تعیین تکلیف معاینات زائران تاکید کرد. گفت: سهمیه اختصاص یافته برای حج پیش رو را باید تکمیل شده دانست. بررسی برخی هتل‌های مورد نظر و تجهیز آشپزخانه‌ها در حال انجام است.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این نشست بر لزوم توجه به آسیب شناسی‌های صورت گرفته در حوزه‌های حج و عمره برای برطرف کردن سریعتر مشکلات تاکید کرد و از دست‌اندرکاران خواست تا ضمن بررسی، مطالعه و مشورت‌های لازم، هفته آینده طرح خود را درباره نحوه برگزاری عمره بعد از ایام حج پیش رو ارائه دهند.

تاکنون ۵۱ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت نام کردند

ادامه این جلسه، سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به اینکه معاینات بیش از ۶۵ هزار نفر از زائران تایید و ۸۲۰۰ نفر هم درحال بررسی است. به آغاز فعالیت کمیسیون‌های پزشکی در استان‌ها و در تهران ظرف دو روز آینده و کمیسیون کشوری در اوایل هفته آینده اشاره کرد. گفت: تاکنون پرونده ۹۸۸ نفر به کمیسیون ارجاع شده است.

در این جلسه همچنین معاون عتبات سازمان حج و زیارت به افزایش ۳۲ درصدی اعزام زائران در بازه زمانی دوره‌های نوروزی و رمضان نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد. از افزایش رضایتمندی از ارائه خدمات خبر داد.

حمید رضا محمدی افزود: برای اعزام در فرودین تاکنون ۵۱ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت نام کردند که بخش عمده آنها اعزام شدند. برای اردیبهشت ماه نیز ظرفیت سازی درحال انجام است.

وی اضافه کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز تخصیصی از سوی دولت برای سفر به عتبات انتظار می‌رود که هزینه سفر‌های زمینی و هوایی به نسبت ارزی که در کشور میزبان مصرف می‌شود از اردیبهشت افزایش یابد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به دست اندرکاران این حوزه توصیه کرد تمام تلاش خود را بکار برند که هزینه‌ها در حداقل ممکن افزایش یابد.

شان و منزلت زائران حفظ شود

حجت الاسلام والمسلمین نواب در ادامه پس از گزارش حجت الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و محمدی معاون عتبات سازمان حج و زیارت درباره برنامه ریزی‌ها، اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده برای اربعین آینده تصریح کرد که سیاستگذاری‌ها باید به سمتی پیش برود. شان و منزلت زائران در هنگام حضور در کنگره بزرگ اربعین حفظ و به ویژه نیازمندی‌های زائران زمینی درمناطق خروجی به عراق تامین شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ابتدای این جلسه در سخنانی پاسخ تنبیهی دلاور مردان جبهه حق به رژیم صهیونیستی را یک حرکت راهبردی و نشان دهنده اقتدار نظام اسلامی در جهان امروز توصیف کرد و آن را واکنش طبیعی و مشروع دانست.

وی گفت: در عملیات ترکیبی «وعده صادق» که تلفات انسانی نداشت علیه مراکز اقتصادی هم عملیات نشد. بلکه پایگاه‌های نظامی مورد استفاده جنگنده‌های رژیم کودک کش صهیونیستی در حمله به مردم مظلوم غزه و کنسولگری کشورمان در دمشق مورد عملیات قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین نواب بیان کرد: مردم آزادی خواه جهان حرکت مشروع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حق خود و تنبیه رژیم جنایتکار صهیونیستی که سرزمین ملت فلسطین را اشغال و علیه آنان به جنایت دست می‌زند، تحسین کردند.

منبع:‌باشگاه خبرنگاران جوان

اجتماعی و فرهنگی
شناسه : 419260
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا