مهلت بانک مرکزی برای بانک های متخلف فردا به پایان می رسد

پیش‌تر معاون نظارت بانک مرکزی نسبت به عدم رعایت نرخ سود سپرده به شبکه بانکی هشدار داده بود. آن‌طور که یکی از بانکی‌ها می‌گوید فردا مهلت بانک‌ها برای ارائه برنامه خود در این باره به اتمام می‌رسد.

به گزارش سرویس بانک و بیمه جهان صنعت نیوز، چهارشنبه ۱۶ خرداد بود که معاون نظارت بانک مرکزی به هیات مدیره بانک‌ها هشدار داد که اگر بانک‌های متخلف نرخ سود مصوب بانکی را رعایت نکنند با آنها برخورد خواهد شد.

فرشاد محمدپور در جلسه با مدیران تطبیق و هیأت مدیره بانک‌ها گفته بود که براساس نص صریح مصوبه شورای پول و اعتبار، عدم رعایت نرخ سود از سوی بانک‌ها جزء مصادیقی است که صلاحیت اعضای هیأت مدیره را زیر سوال می‌برد.

طبق گفته معاون نظارت بانک مرکزی، بخشنامه ابلاغی در سال ۱۴۰۲ مورد تاکید بانک مرکزی است که براساس آن حداکثر نرخ سود بانکی ۲۲.۵ درصد تعیین شده است و همه بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ های سود مصوب هستند.

محمدپور هشدار داده بود، بانک‌های متخلف که تعداد آنها ۶ یا ۷ بانک است باید ظرف یک هفته جزئیات زمان بندی و برنامه کنترل و مدیریت نرخ سود بانکی را به بانک مرکزی اعلام کنند.

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرده بود که پس از اتمام ضرب‌الاجل دو هفته‌ای تعیین شده قطعاً با بانک‌های متخلف برخورد خواهد شد.

در بخشنامه‌ای که بانک مرکزی به شبکه بانکی در این زمینه صادر کرد، تاکید شد که باید برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود و برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

امروز نیز سرپرست بانک کشاورزی از پایان مهلت بانک مرکزی برای بانک‌های متخلف در فردا خبر داد.

وهب متقی‌نیا به تسنیم گفته، اولتیماتوم بانک‌مرکزی به بانک‌ها برای رعایت نرخ سود فردا تمام می‌شود و تمام بانک‌ها باید نرخ‌های مصوب را رعایت کنند.

اکوایران

اقتصاد کلان

شناسه : 431041
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا