قیمت پایین مرغ در بازار باعث عدم رغبت مرغداران به تولید شده است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: در ۸ ماه گذشته بازار مرغ روند با ثباتی داشته و میانگین قیمت مرغ زنده ۵۶ تا ۵۷ هزار تومان است.

به گزارش سرویس کشاورزی حهان صنعت نیوز، علی ابراهیمی، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در نشست خبری این اتحادیه گفت: سال گذشته کشور مجبور به واردات مرغ بود. اما امسال با رفع مشکلات تولید جوجه یک روزه و نیاز نهاده مرغداران، تولید افزایش یافت و به مرحله صادرات مرغ رسیدیم.

وی گقت: اکنون ظرفیت تولید کشور به ۳.۵ میلیون تن مرغ رسیده است. واگذاری امور به تشکل‌ها و تسهیل واردات نهاده و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی برای رفع موانع تولید در افزایش تولید مرغ کارساز بود.

ابراهیمی ادامه داد: از ابتدای سال ۱۴۰۳ میانگین جوجه‌ریزی در کشور ۱۵۰ میلیون قطعه بوده که به این معنی است مازاد نیاز بازار تولید در حال انجام است.

او با اشاره به آمار تولید سال گذشته اظهار کرد: فروردین سال گذشته میزان جوجه‌ریزی حدود ۱۰۵ میلیون قطعه بود؛ علاوه بر اینکه امسال نرخ مرغ زنده نسبت به سال گذشته روند کاهشی دارد.

ابراهیمی تاکید کرد: در ۸ ماه گذشته بازار مرغ روند با ثباتی داشته و میانگین قیمت مرغ زنده ۵۶ تا ۵۷ هزار تومان است اما تلاش خواهیم کرد که از ضرر و زیان مرغداران هم جلوگیری شود.

ظرفیت صادرات و قدرت چانه زنی

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه ظرفیت صادراتی کالاهای اساسی قدرت چانه زنی ایران را در ارتباطات بین‌المللی تحکیم می‌بخشد، تصریح کرد: سیاست‌ها باید در جهت حمایت از تداوم صادرات باشد که طعم و قیمت مناسب مرغ ایرانی یک مزیت برای صادرکنندگان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: ظرفیت صادرات سالانه یک میلیون تن در کشور وجود دارد. او اظهار نمود: برای تنوع بخشی به بازار صادراتی با شرکت‌های چینی هم مذاکره شده است. با کردستان عراق هم وارد مذاکره خواهیم شد.

ابراهیمی در پایان اظهار کرد: بنا نیست قیمت مرغ افزایش پیدا کند اما مراقبت می‌کنیم که با ابزار صادرات مانع از کاهش بیشتر قیمت شویم تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

در ادامه این نشست محمد حسین زمانی، عضو هیأت مدیره مرغداران گوشتی با اشاره به وضعیت تولیدکنندگان مرغ در کشور گفت: در حال حاضر پایین بودن نرخ مرغ مشکل اصلی تولیدکننده است.

وی اظهار کرد: قیمت‌ها باید طوری باشد که مرغداران برای ادامه تولید ترغیب و تشویق شوند.

مهر

کشاورزی

شناسه : 431088
لینک کوتاه :

۲ دیدگاه

  1. سلام واقعا قیمت مرغ کمه نسبت به زحمت وکارهای زیادش من خودم مرغدارم واقعا تنها چیزی که قیمتش پایین مرغ ،حداقل ۶۵ هزار باشه که به زحمتش به ارزه ،ازمسعولان خواهشمندم که راه حلی برای قیمتش در نظر بگیرم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا