گرمایش جهانی و تاثیر بر تغییر اقلیم کشور

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: گرمایش جهانی سبب تغییر در الگو‌های جوی شده علاوه بر کاهش بارندگی سبب شده است تا سطح آب دریاچه‌های کشور حدود ۱۵ درصد بیشتر از گذشته تبخیر شود.

به گزارش سرویس محیط زیست جهان صنعت نیوز، احد وظیفه در یک برنامه تلویزیونی اظهارکرد: به‌طور متوسط میزان بارش کشور در هر سال حدود یک میلیمتر کاهش یافته است. انرژی بیشتری از خورشید در سطح زمین و لایه‌های پایین جو جذب می‌شود و دمای زمین را بالا می‌برد. این شرایط سبب تغییر الگو‌های جوی کاهش و سهم بارندگی‌ها کشور می‌شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: وقتی دما بالا می‌رود، تبخیر افزایش می‌یابد. نیاز به آب بالا می‌رود، به‌طوری‌که هر درجه افزایش دما حدود هفت درصد تبخیر را افزایش می‌دهد.

وظیفه خاطرنشان کرد: اگر در ۵۰ سال گذشته به طور متوسط دو درجه دمای هوای کشور افزایش یافته است، یعنی حدود ۱۵ درصد شدت تبخیر بالاتر رفته است. این یعنی اینکه سطح دریاچه در معرض تابش مستقیم خورشید با سرعت و شدت بیشتری تبخیر می‌شود.

وی اضافه کرد: تغییر اقلیم این چنین اثراتی دارد. اگر دیده می‌شود که سرزمین ما خشک‌تر شده است به دلیل تغییراتی است که در جو رخ داده است.

فرونشست زمین

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی در بخش دیگری گفت: در عصر مدرن به طبیعت و آب احترام گذاشته نشده است. اقداماتی مانند انحراف آب از مسیر اصلی، استخراج بیش از حد منابع آب‌های زیرزمینی، رعایت نکردن حقآبه‌های تالاب‌ها و دریاچه‌ها و… باعث فرونشست زمین و تغییرات گسترده شده است.

وظیفه افزود: بخش مهمی از تولیدات ما به کشاورزی وابسته است. مهم‌ترین مصرف کننده آب کشور هم بخش کشاورزی است. علاوه بر آن بخش عمده از انرژی کشور به‌ویژه در فصل گرم سال از آب تامین می‌شود. بنابراین باید به دنبال راهکار‌هایی برای کاهش مصرف آب در بخش‌های پرمصرف به‌گونه‌ای باشیم که اقتصادمان هم پایدار بماند.

وی بیان کرد: استقرار صنایع آب‌بر از گذشته در مناطق مرکزی ایران اشتباه بوده است. او گفت: مرکز ایران حدود ۲۵ درصد سهم آب کشور را دریافت می‌کند. این در حالی است که بیش از نیمی از جمعیت ایران در این مناطق ساکن هستند. در این شرایط از این به بعد نباید صنایع آب‌بر را در بخش‌های مرکزی کشور مستقر کنیم.

ایلنا

محیط زیست

شناسه : 433204
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا