وزیر اقتصاد تراز تجاری بهار ۱۴۰۳ را اعلام کرد

وزیر اقتصاد مجموع کل صادرات نفتی و غیر نفتی کشور در سه ماهه اول امسال را بیش از 25 میلیارد دلار اعلام کرد که به نسبت رقم 14.3 میلیارد دلار واردات،‌ تراز تجاری کشور به مثبت 11 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش سرویس اقتصاد کلان جهان صنعت نیوز، محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری در جلسه عصر امروز یکشنبه هیات دولت ضمن توصیه نامزدهای انتخاباتی به رعایت اخلاق و انصاف و پرهیز از تخریب و توهین، توجه به توصیه‌های رهبری معظم انقلاب در این زمینه از سوی نامزدهای محترم ریاست جمهوری را مصداق بارز عمل به شرع و اخلاق دانست.

براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، مخبر اظهار کرد: اگر امروز کشور شرایط آرام و باثباتی دارد به یمن ریل‌گذاری‌های اصولی و خدمات شهید رئیسی در سراسر کشور است، از همه وزرا و مسئولان دستگاه‌های اجرایی خواست افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های تکمیل شده بخش مربوط به خود را برای تسریع در خدمت‌رسانی به مردم در اولویت قرار دهند.

سرپرست ریاست جمهوری افزایش تراز تجاری کشور را از جمله دستاوردهای خوب و خرسند کننده دولت دانست. بر ضرورت بهره‌گیری از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای توسعه تعاملات و ارتباطات خارجی تاکید کرد.

افزایش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۳

پیش از سخنان مخبر، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گزارشی از افزایش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۳ خبر داد. گفت: در سه ماه اول امسال مجموع تجارت خارجی کشور به حدود ۴۰ میلیارد رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل روند افزایشی را نشان می‌دهد.

براساس اظهارات احسان خاندوزی، مجموع کل صادرات نفتی و غیر نفتی کشور در سه ماهه اول امسال نیز بیش از ۲۵ میلیارد دلار است که به نسبت رقم ۱۴.۳ میلیارد دلار واردات،‌ تراز تجاری کشور به مثبت ۱۱ میلیارد دلار رسیده و پیش‌بینی می‌شود با ادامه روند صادرات غیرنفتی و مشوق‌هایی که در بخش‌های مختلف سیاست‌های تجاری و ارزی قرار داده شده، می‌توان رکورد سال گذشته را پشت سر گذاشت.

صحبت‌های وزیر اقتصاد در هیات دولت امروز در حالی مطرح شد که در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و بدون صادرات از محل تجارت چمدانی) به ارزش ۱۲,۴۶۲ میلیون دلار بوده و میزان واردات کشور در این مدت به ۱۴,۰۱۹ میلیون دلار رسیده بود.

نکته قابل توجه در آمار خاندوزی، سهم صادرات نفتی در محاسبه تراز تجاری کشور است.

منبع: اکو ایران

اقتصاد کلان

شناسه : 434086
لینک کوتاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا