توسعه اقتصادی یا چپاول اقتصادی؟

به گزارش سرویس اقتصاد کلان جهان صنعت نیوز؛ سرپرست ریاست جمهوری با افتخار می گوید از کِشتی‌های عبوری و کشورهایی که رابطه خوبی با ایران ندارند، گندم و جو خریدیم؛ گزارشی تلخ برای دولتی که آمده بود فقر و گرانی را ریشه کن کند و عدالت برقرار کند. حالا در آخرین روزهای عمر دولت، محمد مخبر از این دستاورد به عنوان سند افتخار یاد می کند، در حالی که کارشناسان آن را شکست سیاست های اقتصادی دولت تفسیر می کنند. فقط گندم و جو نیست که با مشقت خریداری شده، نفت هم با دشواری فروش رفته است و پولش با دردسر برگشته؛ در حالی که می‌شد با تغییر سیاست ها جلوی خیلی از این زیان‌ها را گرفت. تفکری که تحریم را تکریم می کند و آن را با مبارزه با امپریالیست می‌خواند، نتیجه‌ای جز تورم‌های بالا، کوچک شدن سفره های مردم، فقر و هدررفت منابع کشور عایذی دیگر نداشته است. با این حال مدافعان این سیاست همچنان بر طبل خالی این ادعا می کوبند.

حسین راغفر اقتصاددان در واکنش به سخنان محمد مخبر درباره تامین کالاهای اساسی به «جهان‌صنعت» می گوید:«این شیوه معاملات کالاهای اساسی که مخبر اعلام کرده مصداق چپاول اقتصادی است. این اتفاقات در حالی رخ داده که دولت سیزدهم بارها اعلام کرده که انبارهای ما پر است و هیچ نگرانی بابت تامین کالاهای اساسی وجود ندارد. به تعبیری سخنان محمد مخبر افشای شکست کامل اقتصادی دولت سیزدهم است، در واقع برگ آخر تایید شکست اسفبار سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم است.» راغفر بر این باور است که، اگر دولت‌ها به همین شیوه اداره شود، باید روز‌به‌روز شاهد فلاکت و مصیبت بیشتر برای خانوارهای ایرانی باشیم.

وحید شقاقی‌شهری کارشناس اقتصادی هم در این رابطه به «جهان‌صنعت» می گوید: اداره کشور با این روش دوام نخواهد داشت، اینکه ما افتخار کنیم که با چه فلاکتی و با چه روش‌های سختی کالاهای استراتژیک کشور را تامین می‌کردیم، این مسیر به توسعه کشور منجر نخواهد شد.

اقتصاد کلانویدئو

شناسه : 435991
لینک کوتاه :

1 دیدگاه

 1. .
  مرداد ویسی کارشناس سیاسی پرسید: رأی دادن چه فرقی در زندگی‌ی مردم ایجاد می‌کند؟

  آقای ویسی،
  رأی دادن حق شماست، بدهید آقای جلیلی برنده نمی‌شود، ندهید آقای جلیلی برنده می‌شود.
  حالا میل خودت، فکر خودت، قصد خودت، حدس خودت، عزم خودت، زعم خودت، می‌خوای بده می‌خوای نده.
  مکن تکلیف جان دادن به عشاق، به مستان جامه بخشیدن میاموز.
  مجو وجد و سماع از زاهد خشک، به نبض مرده جنبیدن میاموز.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا